یک منبع آگاه گفت ایجاد شتاب در مذاکرات ایران با غربCNN

به نظر می رسد که مومنتوم برای احیای مذاکرات پیرامون برنامه رو به رشد هسته ای ایران در حال ایجاد است. یک منبع دیپلماتیک در این باره به سی ان ان گفت که گفتگوهای روز چهارشنبه بین ایران و اتحادیه اروپا بر روی نکات کلیدی از جمله سطوح غنی سازی هسته ای و همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی متمرکز بود.

این منبع افزود: به نظر می رسد گفتگوی دو روزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، “به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.”

این منبع که به دلیل حساسیت مذاکرات خواست نامش فاش نشود، گفت: «محیط فعلی برای کاهش تنش مثبت بوده است.

مورا در توییتر گفت‌وگوها را «فشار» توصیف کرد و کانی پیشتر در توییتی نوشت که دو طرف «دیدار جدی و سازنده‌ای در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله «مذاکرات در مورد لغو تحریم‌ها» داشته‌اند – اولویت کلیدی برای تهران، که با شکست مواجه شده است. کاهش تحریم های اتحادیه اروپا و ایالات متحده در سال گذشته.

این نشست یک هفته پس از دیدار کانی با مقامات کشورهای امضاکننده توافق – که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود – فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز سه‌شنبه قبل از سفر به عمان در دوحه حضور داشت. هم قطر و هم عمان در گذشته نقش میانجی بین ایران و قدرت های غربی را ایفا کرده اند.

ایرانی‌ها با اروپایی‌ها و غیرمستقیم با آمریکایی‌ها گفت‌وگو کرده‌اند که با حمایت قطری‌ها منجر به تحولات مثبت در بسیاری از مسائل مربوط به دو طرف شد، به امید اینکه شتاب مثبتی به برجام با اروپایی‌ها و زندانیان بدهد. این منبع گفت: مشکلات با آمریکایی ها.

به دنبال شکست قبلی تلاش برای احیای برجام و در بحبوحه اعتراضات سراسری در ایران، دولت بایدن در اکتبر 2022 گفت که توافق هسته‌ای “تمرکز ما نیست” اما گفت که آنها متعهد به استفاده از دیپلماسی برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند. .

اما مذاکرات در اواخر سال گذشته بی سر و صدا از سر گرفته شد و کشورهایی از جمله عمان به عنوان میانجی عمل کردند. برت مک گورک، یک مقام ارشد دولت، بارها به عمان سفر کرده است تا با نمایندگان دولت ایران گفتگو کند.

ایالات متحده همچنین در تلاش برای تضمین آزادی چند آمریکایی که در ایران بازداشت شده اند – چیزی که دولت آن را اولویت اصلی خوانده است، مشغول است. سه آمریکایی به عنوان بازداشتی غیرقانونی در ایران زندانی هستند: سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز. شهاب دلیلی ساکن آمریکا نیز بازداشت شده است.

در گذشته، یکی از جنبه های معامله احتمالی برای بازداشت شدگان، آزادسازی میلیاردها دلار از دارایی های مسدود شده ایران از کره جنوبی بود. ایران از کره جنوبی خواست 7 میلیارد دلار از وجوه مسدود شده در بانک های کره جنوبی تحت تحریم های آمریکا را آزاد کند.

و در چیزی که می‌توان به عنوان اقدامی برای اعتمادسازی تلقی شود، ایالات متحده معافیت‌هایی را تصویب کرد که اجازه می‌دهد 2.7 میلیارد دلار از عراق به بانک‌های ایرانی منتقل شود، اقدامی که متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آن را «همخوان با تراکنش‌های انجام‌شده – بازگشت به عقب» خواند. چند سال.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته گفت که تهران «چند هفته پیش» از طریق عمان پیام‌هایی را با آمریکا رد و بدل کرده است، اما گفت که دولت او هیچ مذاکره‌ای برای توافق موقت یا ترتیبات جدید برای جایگزینی برجام را تایید نمی‌کند.

دولت ترامپ در سال 2018 از توافق مهم خارج شد و ایران به طور فزاینده ای برنامه هسته ای خود را با نقض توافق توسعه داده است.

یکی از محورهای گفتگو با مقامات ایرانی محدود کردن غنی سازی اورانیوم این کشور بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی در ژوئن اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده این کشور در سه ماه بیش از یک چهارم افزایش یافته است.

غنی سازی رسمی اورانیوم ایران در حال حاضر با خلوص 60 درصد است. در نظر گرفته می شود که اورانیوم با درجه تسلیحات بالای 90 درصد غنی شده باشد.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما