یک دوز واکسن HPV حداقل سه سال از عفونت جلوگیری می کند

طبق یک مطالعه جدید در کنیا، یک دوز واحد از واکسن ویروس پاپیلومای انسانی در پیشگیری از عفونت ها در طول سه سال بسیار موثر است و به احتمال زیاد میزان سرطان دهانه رحم و سایر بیماری های مرتبط با این ویروس را کاهش می دهد.

به گفته کارشناسان، یک استراتژی تک دوز به طور چشمگیری موجب افزایش منابع واکسن، کاهش هزینه ها و ساده سازی توزیع می شود، که واکسیناسیون را به گزینه ای مناسب تر در کشورهای با منابع محدود تبدیل می کند.

HPV یک عفونت مقاربتی است که با سرطان دهانه رحم و سایر بدخیمی ها مرتبط است. مقامات بهداشتی در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، دو دوز واکسن را برای دختران نوجوان کمتر از 15 سال و سه دوز را برای افراد مسن توصیه می کنند.

اما داده‌های مشاهده‌ای مدت‌ها حاکی از آن است که یک دوز منفرد محافظت مؤثری در برابر HPV برای حداقل یک دهه ارائه می‌کند. نتایج جدید اولین تایید از یک کارآزمایی بالینی استاندارد طلایی است که یک دوز واحد ممکن است به اندازه دو یا سه دوز، حداقل در طول سه سال موثر باشد.

نتایج مقایسه مستقیم رژیم های یک و دو دوز تا سال 2025 در دسترس نخواهد بود.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، حداقل 24 کشور از جمله مکزیک، تونگا و گویان به رویکرد یک دوز روی آورده اند.

شواهد جدید ممکن است کشورهای بیشتری را متقاعد کند که این استراتژی را اتخاذ کنند.

پل بلوم، مشاور ارشد برنامه های واکسیناسیون HPV در WHO گفت: «آنچه ما پیش بینی کرده بودیم این بود که این برای کشورهای با درآمد کم یا متوسط ​​جالب تر خواهد بود. وی خاطرنشان کرد که سیاست های خود را تغییر دهند.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که اگر استراتژی تک دوز به طور گسترده اجرا شود، می تواند از 60 میلیون مورد سرطان دهانه رحم و 45 میلیون مرگ در سراسر جهان طی 100 سال آینده جلوگیری کند.

سرطان دهانه رحم چهارمین نوع شایع سرطان در زنان در سرتاسر جهان است که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، در سال 2020 حدود 604000 مورد جدید ابتلا به این سرطان تخمین زده می شود. این بیماری در سال 2020 حدود 342000 زن را به کام مرگ کشاند که بیشتر از تعداد افرادی است که در دوران بارداری یا زایمان جان خود را از دست داده اند.

دکتر گفت: «این یک قاتل واقعی زنان است. ست برکلی، مدیر اجرایی Gavi، که بودجه برنامه های ایمن سازی در کشورهای کم درآمد را تامین می کند.

وی افزود: “این بیماری نیز واقعاً زنان را در اوج زندگی خود می کشد و این کار را به شیوه ای واقعا وحشتناک انجام می دهد.”

بیش از 95 درصد سرطان دهانه رحم ناشی از HPV مقاربتی است. چندین سویه از ویروس شایع است، اما زیرگروه های 16 و 18 مسئول 70 درصد سرطان های دهانه رحم هستند.

واکسن HPV در سال 2006 معرفی شد و یک “مداخله پیشگیری تقریباً کامل برای سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های مرتبط با HPV” است. Ruanne Barnabas، رئیس بخش بیماری های عفونی در بیمارستان عمومی ماساچوست، که این مطالعه جدید را رهبری کرد.

سازمان غذا و دارو این واکسن را در آن سال در ایالات متحده تایید کرد و از آن زمان به بعد، به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، عفونت با سویه‌های ویروسی که باعث سرطان می‌شوند، بیش از 80 درصد در این کشور کاهش یافته است.

با این حال، سالانه حدود 13000 آمریکایی به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. سالانه حدود 4000 زن بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

تلفات HPV در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​بسیار بیشتر است، جایی که زنان دسترسی محدودی به غربالگری سرطان دهانه رحم یا درمان های این بیماری دارند. تقریباً 90 درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان دهانه رحم در سال 2020 در میان زنانی بود که در کشورهای فقیر از منابع طبیعی زندگی می کردند.

در کنیا، این واکسن در حال حاضر در دو دوز تزریق می شود. اما تنها 33 درصد از دختران 9 تا 14 ساله اولین دوز را دریافت کردند و تنها 16 درصد برای نوبت دوم برگشتند. در مقابل، بیش از 78 درصد از دختران نوجوان در ایالات متحده حداقل یک دوز از این واکسن را در سال 2021 دریافت کردند.

اجرای یک رژیم واکسیناسیون تک دوز در مقیاس بزرگ بسیار آسان‌تر است و کانال‌های بیشتری را برای زایمان باز می‌کند، مانند کمپین‌های سراسر روستا و کلینیک‌های سیار.

دکتر گفت: “این فرصتی را برای خلاقیت ماشین آلات تحویل فراهم می کند.” پیتر دال، مدیر توسعه واکسن HPV در بنیاد بیل و ملیندا گیتس، که بودجه این مطالعه را تامین کرده است.

در مطالعه KEN SHE، محققان به طور تصادفی 2275 زن کنیایی 15 تا 20 ساله را برای دریافت یک دوز واحد از واکسن HPV که زیرگروه های 16 و 18 را هدف قرار می دهد، اختصاص دادند. یک واکسن HPV که 16، 18 و هفت زیرگروه دیگر را هدف قرار می دهد. یا واکسن مننگوکوک به عنوان کنترل.

دانشمندان هر شش ماه یک بار سواب های دهانه رحم و واژن را از زنان جمع آوری کردند و به دنبال عفونت پایدار HPV تا 36 ماه بودند.

این مطالعه نشان داد که این واکسن 98 درصد در برابر زیرگروه‌های ویروس 16 و 18 طی سه سال و 96 درصد در برابر همه گونه‌های سرطان‌زا کارایی داشت. هیچ عارضه جانبی جدی گزارش نشده است.

نتایج اولیه این مطالعه که سال گذشته منتشر شد، نشان داد که یک دوز واحد از هر دو واکسن به مدت 18 ماه بسیار مؤثر بوده است.

بر اساس بخشی از این شواهد، سال گذشته WHO توصیه خود را به یک یا دو دوز برای دختران و زنان جوان 9 تا 20 ساله و دو دوز با فاصله شش ماهه برای زنان بالای 21 سال تغییر داد.

برنامه های تامین شده توسط Gavi تاکنون تنها به حدود یک سوم هدف خود رسیده اند که بخشی از آن به دلیل کمبود عرضه واکسن است. تقریباً 20 میلیون دوز در سال 2022 در دسترس بود. برکلی گفت، اما انتظار می‌رود این تعداد تا سال 2025 بیش از سه برابر شود.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما