گوترش از & گامی مهم رو به جلو& برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین استقبال کرد

دبیر کل آنتونیو گوترش گفت که “گامی مهم به جلو” برداشته شده است تا “صادرات ایمن و مطمئن” میلیون ها تن غلات از طریق دریای سیاه امکان پذیر شود، اما تاکید کرد که هنوز هیچ توافق رسمی بین روسیه و اوکراین امضا نشده است.

دولت از پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، که شاهد افزایش شدید قیمت غلات، روغن‌های پخت و پز، سوخت و کود و مشکلات زنجیره تامین در سراسر جهان بود، ترکیه هفته‌ها با سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک توافق کار می‌کرد.

نیاز به ثبات

بسیاری از غلات وارداتی توسط کشورهای در حال توسعه از اوکراین می آید، اما از زمان تهاجم، بنادر دریای سیاه این کشور توسط روسیه مسدود شده است، از جمله مرکز مهم اودسا.

در دنیایی که با بحران های جهانی تاریک شده است، امروز بالاخره شعاع امیدی داریم“، گفت: آقای گوترش به خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک.

«پرتوی از امید برای کاهش رنج بشر و کاهش گرسنگی در سراسر جهان. پرتو امید برای حمایت از کشورهای در حال توسعه و آسیب پذیرترین افراد. پرتو امیدی برای ایجاد معیاری از ثبات بسیار مورد نیاز در سیستم غذایی جهانی

دبیرکل سازمان ملل گفت که سازمان ملل در مذاکرات استانبول با حضور مارتین گریفیتس، رئیس امور بشردوستانه و ربکا گرینسپن، رئیس آژانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، آنکتاد، نمایندگی شده است.

دبیرکل سازمان ملل گفت: از زمان شروع جنگ، من بر اهمیت عرضه محصولات غذایی اوکراین و مواد غذایی و کودهای روسیه به طور کامل در بازارهای جهانی تاکید کرده ام.

“توافقی برای جهان”

در نهایت، هدف همه طرف‌ها فقط توافق بین فدراسیون روسیه و اوکراین نیست، بلکه یک توافق برای جهان است.

او از ترکیه برای “تلاش های برجسته” برای برگزاری مذاکرات تشکر کرد و از همه شرکت کنندگان برای کارشان درود گفت. برای تضمین یک توافق برای بشریت مشترک ما.»

امروز یک گام مهم و اساسی است. گامی در راه رسیدن به توافق جامع. ما همچنین باید برای مردم در حال مبارزه و کشورهای در حال توسعه که تحت تاثیر بحران‌های غذایی، انرژی و مالی قرار می‌گیرند، کار بیشتری انجام دهیم.»

اهمیت گفتگو

وی یادآور شد که جنگ در اوکراین ادامه دارد، اما “خبر امیدوارکننده” از مذاکرات استانبول، “اهمیت گفتگو را نشان می دهد

دبیر کل سازمان ملل در پاسخ به سؤالات خبرنگاران گفت که امیدوار است اولین نشست در استانبول به «خیلی زود» دیگری منجر شود که احتمالاً هفته آینده خواهد بود.

در پاسخ به سوالی درباره احتمال گسترده تر دستیابی به توافق صلح بین روسیه و اوکراین برای پایان دادن به درگیری ها، آقای او. گوترش گفت که هنوز “راه درازی در پیش است”، اگرچه تحولات روز چهارشنبه نشانه بسیار دلگرم کننده ای بود.


یک کامیون دانه های ذرت را در یک کارخانه فرآوری غلات در اسکویرا، اوکراین تخلیه می کند.

© FAO/Genya Savilov

یک کامیون دانه های ذرت را در یک کارخانه فرآوری غلات در اسکویرا، اوکراین تخلیه می کند.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما