کنگره حزب کمونیست چین چیست و آیا حکومت شی جین پینگ را تقویت خواهد کرد؟

یادداشت ویراستار: نسخه‌ای از این داستان در خبرنامه CNN در همین حین در چین ظاهر شد، به‌روزرسانی‌ای که هر هفته سه بار در آن به کاوش در مورد آنچه باید در مورد ظهور این کشور و تأثیر آن بر جهان بدانید، می‌پردازد. اینجا ثبت نام کنید.CNN

شی جین پینگ آماده است تا نقش خود را به عنوان قدرتمندترین رهبر چین در چند دهه اخیر تثبیت کند، زیرا اعضای حزب کمونیست حاکم این کشور برای تغییر رهبری هر دهه دو بار که از یکشنبه آغاز می شود، ملاقات می کنند.

در سال های اخیر، این جلسات شاهد انتقال ساده قدرت بوده است: این کنوانسیون برای رهبر ارشد حزب که دو دوره پنج ساله را به پایان رسانده است، باتوم را به جانشینی که با دقت انتخاب شده است، واگذار کند.

اما در سال جاری، شی جینپینگ این پیشینه را در هم شکسته و برای سومین بار به عنوان دبیر کل حزب انتخاب خواهد شد و چین را وارد دوره جدیدی از حکومت مردان قدرتمند و عدم اطمینان در مورد زمان و چگونگی این کشور خواهد کرد که رهبر دیگری را ببیند.

در نتیجه، کنگره بیستم حزب یکی از مهم‌ترین و مهم‌ترین جلسات حزب در دهه‌های اخیر است و چیزهای زیادی را در مورد جهت‌گیری دومین اقتصاد بزرگ جهان در پنج سال آینده آشکار خواهد کرد.

در اینجا چیزی است که شما باید در مورد رویدادها بدانید – و چگونه چین رهبران خود را انتخاب می کند.

کنگره ملی حزب کمونیست چین که به سادگی به عنوان کنگره حزب شناخته می شود، یک گردهمایی تقریباً یک هفته ای است که هر پنج سال یک بار برای تعیین رهبران جدید، بحث در مورد تغییرات در قانون اساسی حزب و طرح یک برنامه سیاستی برای کشور تشکیل می شود.

خود کنگره که معمولاً در ماه اکتبر یا نوامبر برگزار می شود، نزدیک به 2300 عضو حزب کمونیست را که به دقت انتخاب شده اند، به نام نمایندگان، از سراسر کشور تشکیل می دهد. این نمایندگان از مقامات عالی استانی و افسران نظامی گرفته تا متخصصان در سراسر بخش ها و به اصطلاح نمایندگان مردمی مانند کشاورزان و کارگران صنعتی را شامل می شود. طبق آمار منتشر شده در آستانه کنگره امسال، بیش از یک چهارم زنان هستند، در حالی که حدود 11 درصد از اقلیت های قومی هستند.

این گروه همچنین شامل سلسله مراتب حزب کمونیست چین است که با بیش از 96 میلیون عضو یکی از بزرگترین احزاب سیاسی جهان است.

نمایندگان در افتتاحیه نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در اکتبر 2017 شرکت کردند.

در این سلسله مراتب سه حلقه قدرت متمایز وجود دارد. حدود 400 نفر از نمایندگان کنگره ملی اعضای کمیته مرکزی نخبگان حزب هستند که به نوبه خود شامل اعضای رده بالایی است: دفتر سیاسی 25 نفره و کمیته دائمی آن – قدرتمندترین نهاد تصمیم گیری چین که معمولاً از پنج نفر تشکیل شده است. نه نفر و به رهبری دبیر کل.

اعضای دفتر سیاسی معمولاً مردانی از اکثریت قومی غالب هان در چین – با تنها یک زن در گروه فعلی – هستند که نقش‌های مهمی در دولت دارند.

این جلسه تماماً در مورد حزب کمونیست – منبع اصلی قدرت در چین – است و در نهایت راهنمایی خواهد کرد که چه کسی پست های دولتی را پر می کند. با این حال، از جلسه دولت ایالتی متمایز است.

به عنوان مثال، در حالی که انتظار می‌رود شی پس از کنگره به عنوان دبیرکل حزب انتخاب شود، او برای سومین دوره به عنوان رئیس دولت یا رئیس‌جمهور چین تا نشست سالانه مجلس قانونگذاری در ماه مارس تایید نخواهد شد.

در حالی که رای گیری در کنگره حزب برگزار می شود، این به طور گسترده به عنوان یک امر رسمی تلقی می شود – نه یک روند انتخاباتی واقعی. در عوض، اعتقاد بر این است که تصمیمات واقعی در طول یک فرآیند مبهم شامل رهبران ارشد گرفته می شود که مدت ها قبل از کنگره آغاز می شود.

در طول کنگره، نمایندگان به کمیته مرکزی جدید رای خواهند داد – بدنه اصلی رهبری حزب متشکل از حدود 200 عضو کامل و تقریباً 200 گزینه دیگر، که به طور منظم تشکیل جلسه می دهد و مسئول انتخاب رسمی اعضای دفتر سیاسی است.

بلافاصله پس از پایان کنگره، کمیته مرکزی بیستم تازه تأسیس برای اولین جلسه عمومی خود تشکیل جلسه می دهد و در آنجا دفتر سیاسی و کمیته دائمی آن را انتخاب می کنند.

ناظران سیاست نخبگان چین بر این باورند که تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی این جایگاه‌های برتر را تصاحب کند، معمولاً در طول ماه‌ها مذاکرات پشت سر هم بین رهبران ارشد حزب گرفته می‌شود، جایی که قدرت‌ها یا جناح‌های مختلف تلاش می‌کنند تا نامزدهای خود را پیش ببرند، و انتخاب‌ها قبل از کنگره مشخص شده است. شروع می شود.

این بار گمان می‌رود که شی تا حد زیادی رقبای خود را حذف کرده و قدرت باقی‌مانده بزرگان حزب را که در گذشته تصور می‌شد نقش مهمی در چنین تصمیم‌گیری ایفا کرده‌اند، کاهش داده است.

کمیته دائمی دفتر سیاسی جدید برای اولین بار پس از نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست در سال 2017 فاش شد.

رهبران ارشد جدید حزب پس از انتخاب آنها توسط کمیته مرکزی، یک ورودی طراحی شده به تالار بزرگ مردم در پکن خواهند داشت و به ترتیب اهمیت راه می روند.

همانطور که در سال 2017، شی انتظار می رود که گروه را به عنوان دبیرکل تازه تایید شده به داخل اتاق هدایت کند و سایر اعضای کمیته دائمی جدید را در یک رویداد تلویزیونی ملی معرفی کند.

این ترکیب، نگاهی نادر به جعبه سیاه سیاست نخبگان چینی خواهد داشت. ناظران چین منتظر خواهند بود تا ببینند چه تعداد از اعضای کمیته دائمی انتخاب شده و چه کسانی هستند، به عنوان نشانه هایی از اینکه آیا شی قدرت مطلق دارد یا امتیازاتی داده است. آنها همچنین به دنبال یک جانشین بالقوه در میانه خواهند بود که می تواند سرنخی از مدت زمانی که شی قصد دارد حکومت کند را ارائه دهد.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ در مراسم افتتاحیه نوزدهمین کنگره حزب که در تالار بزرگ مردم در پکن، چین، چهارشنبه، اکتبر برگزار شد، سخنرانی می کند.  18، 2017. شی با برتری بر رقبای خود، آماده است تا قدرت قابل توجه خود را از قبل تثبیت کند، زیرا حزب کمونیست حاکم کنگره ملی دو بار در دهه خود را در روز چهارشنبه آغاز می کند.  (AP Photo/Ng Han Guan)

گزارش CNN از آخرین کنگره حزب کمونیست چین در سال 2017 را تماشا کنید

بیش از دو دهه است که در هر کنگره دیگری یک دبیرکل جدید منصوب شده است.

اما از زمان آخرین کنگره در سال 2017، شی برنامه‌هایی را برای کنترل تمام جنبه‌های قدرت سه‌گانه در چین نشان داده است: کنترل بر حزب، دولت و ارتش. برای اولین بار، در کنگره گذشته، او سنت شکنی کرد و یک جانشین بالقوه را به کمیته دائمی معرفی نکرد.

سپس، ماه‌ها بعد، قانون‌گذار چینی محدودیت‌های دوره ریاست جمهوری چین را حذف کرد. این امر به طور گسترده به‌عنوان این امکان تلقی می‌شد که شی را قادر می‌سازد تا برای سومین دوره به عنوان رئیس دولت ادامه دهد و در عین حال کنترل خود را بر حزب – جایی که قدرت واقعی نهفته است – حفظ کند.

در حالی که هیچ محدودیت رسمی برای دبیر کل وجود ندارد، باقی ماندن در نقش اصلی حزب همچنین مستلزم آن است که شی از قانون نانوشته دیگری زیر پا بگذارد: محدودیت سنی غیررسمی حزب.

هنجار این است که مقامات ارشدی که در زمان کنگره 68 سال یا بیشتر داشته باشند، بازنشسته خواهند شد. شی در سن 69 سالگی با ماندن در قدرت، از این کنوانسیون اخیر سرپیچی خواهد کرد. چیزی که کمتر مشخص است این است که آیا او به دنبال معافیت هایی برای سایر متحدان دفتر سیاسی خواهد بود و یکی از معدود روش های بی طرفی را که حزب برای تضمین گردش مالی دارد، مختل می کند، یا در مقابل، او می تواند سن بازنشستگی را برای دیگران کاهش دهد تا برخی از اعضای فعلی را برکنار کنند.

کنگره با خواندن گزارش کاری از سوی دبیر کل آغاز می شود که در آن دستاوردهای حزب در پنج سال گذشته خلاصه می شود و جهت گیری سیاسی آن برای پنج سال آینده نشان داده می شود.

امسال، ناظران به دنبال نشانه‌هایی از اولویت‌های حزب در رابطه با سیاست محدودکننده آن در برابر کووید صفر، رسیدگی به چالش‌های شدید اقتصادی، و هدف اعلام‌شده «اتحاد مجدد» با تایوان – یک دموکراسی خودگردان که رهبری کمونیست آن را ادعا می‌کند، خواهند بود. با وجود اینکه هرگز آن را کنترل نکرده است.

همچنین انتظار می رود شی، میراث خود را تقویت کند، احتمالاً از طریق اصلاحات در قانون اساسی حزب – یکی از ویژگی های معمول هر کنگره است.

بر اساس بیانیه دولت که شامل جزئیاتی نشد، ماه گذشته، دفتر سیاسی این تغییرات را طی یک جلسه برنامه ریزی شده مورد بحث قرار داد.

در سال 2017، شی اولین رهبر از زمان مائوتسه تونگ – بنیانگذار چین کمونیست – شد که فلسفه خود را در حالی که هنوز در قدرت بود به قانون اساسی اضافه کرد و ناظران پیشنهاد کرده اند که اصول کلیدی شی می تواند این بار بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این جزئیات نشانه‌هایی از میزان قدرت شی در رده‌های بالای حزب خواهد بود – و حمایت‌های او با قدم گذاشتن در سومین دوره ریاست‌جمهوری هنجارشکن خود و رهبری یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان، چقدر قوی است.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما