چرا پشه ها من را خیلی دوست دارند؟

س: من بیشتر از دوستان و خانواده ام توسط پشه گزیده می شوم. چرا اینطور است؟ و آیا کاری وجود دارد که بتوانم آن را متوقف کنم؟

کریستوفر پاتر، دانشیار علوم اعصاب در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز، گفت: پشه ها به سمت همه مردم کشیده می شوند. اما اگر متوجه شدید که بیشتر از اطرافیانتان آنها را دور می‌زنید، ممکن است یکی از بدشانس‌هایی باشید که ذاتاً برای پشه‌ها وسوسه‌کننده‌تر هستید.

هیچ دلیل قطعی و واحدی وجود ندارد که برخی افراد بیشتر از دیگران گاز بگیرند. پاتر گفت – تا حدی به این دلیل که مطالعه آن برای دانشمندان یک مشکل چالش برانگیز است.

اما کارشناسان دو دسته اصلی از عوامل را شناسایی کرده اند که ما را برای پشه ها جذاب تر می کند: جنبه های بیولوژیکی که نمی توانیم تغییر دهیم و رفتارهایی که می توانیم.

مهمترین عامل گروه اول نحوه بو کردن است. ده‌ها مولکول متنوع که در سراسر بدن شما توزیع شده‌اند برای ایجاد بوی منحصر به فرد شما گرد هم می‌آیند.

“این مانند توت فرنگی است – هیچ بویی در توت فرنگی وجود ندارد که آن بوی را به آن بدهد.” پاتر گفت. “این ترکیبی از ده ها بو است که همه با هم ترکیب می شوند.”

او گفت که احتمالاً این ترکیب متمایز از ترکیبات شیمیایی است که پشه ها را به داخل می کشاند.

لیندی مک براید، دانشیار بوم شناسی، زیست شناسی تکاملی و علوم اعصاب در دانشگاه پرینستون گفت: همچنین ممکن است برخی از افراد بوی بیشتری را منتشر کنند که پشه ها دوست دارند.

این به این معنی نیست که کسی که برای انسان خوشبو است همیشه هدف پشه خواهد بود – پشه‌ها به انواع بوها حساس هستند، حتی بوهایی که انسان نمی‌تواند تشخیص دهد. مک براید گفت. به عنوان مثال، او گفت: “پشه ها بوی ساعد را دوست دارند.” هیچ کس هرگز بازوهایش را بدبو نمی‌داند.»

پشه‌ها جذب سبوم می‌شوند، ماده‌ای مومی و روغنی روی پوست که از خشک شدن آن محافظت می‌کند و حاوی مولکول‌هایی است که به بوی بدن شما کمک می‌کنند.

دکتر گفت که گروه خونی نیز ممکن است مهم باشد. کریستوفر بازولی، پزشک اورژانس در کلینیک کلیولند که در پزشکی طبیعت وحشی تخصص دارد. او گفت که به نظر می رسد پشه ها به سمت افراد دارای گروه خونی O جذب می شوند، به دلایلی که محققان تایید نکرده اند.

الگوی فردی نحوه تنفس شما – آنچه دکتر. Bazzoli به نام “امضای تنفس” – نیز نقش دارد. پشه ها به دنبال دی اکسید کربن هستند (که تا حدی به همین دلیل است که آنها در یافتن ما بسیار خوب هستند)، و هر چه بیشتر بازدم کنیم، دی اکسید کربن بیشتری به هوا می فرستیم و حشرات را به سمت ما دعوت می کند.

سپس عواملی هستند که بیشتر به نحوه عملکرد شما در طول روز بستگی دارند.

اگر بخواهید یک تمرین شدید در خارج از خانه انجام دهید، ممکن است نفس سنگین تری بکشید و دی اکسید کربن بیشتری را بازدم کنید، که ممکن است باعث ورود پشه ها شود. پاتر گفت.

عرق سیگنال قدرتمندی به پشه ها نیز می فرستد. مک براید اضافه کرد – به خصوص عرقی که برای چند ساعت باقی می ماند و با باکتری های روی پوست ما مخلوط می شود.

و اگر چند آبجو در کنار ساحل نوشیده اید یا مارگاریتای ساعات خوشی نوشیده اید، ممکن است مقداری الکل نیز در عرق خود ترشح کنید، دکتر. بازولی گفت، که می تواند پشه ها را به داخل بکشاند. او گفت علاوه بر این، الکل ممکن است ترکیب شیمیایی بوی بدن شما را تغییر دهد که می تواند پشه ها را جذب کند.

چند استراتژی مبتنی بر شواهد برای دفع آنها وجود دارد.

برخی از محصولات مراقبت شخصی معطر مانند عطرهای خاص و صابون ها و لوسیون های معطر (از جمله کرم های ضد آفتاب) می توانند پشه ها را جذب کنند. Bazzoli گفت، بنابراین اگر زمانی که پشه‌ها در اطراف هستند وقت خود را در خارج از منزل سپری می‌کنید، سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که عطری ندارند و به طور کامل از عطر خودداری کنید.

او اضافه کرد که برخی از رنگ های لباس مانند مشکی و آبی تیره می توانند مانند آهنربای پشه عمل کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که پشه ها به سمت رنگ های نارنجی و قرمز روشن کشیده می شوند. به رنگ‌های روشن‌تر پایبند باشید، دکتر. بازولی گفت؛ و اگر می خواهید بیشتر مراقب باشید، آستین بلند و شلوار بپوشید. او گفت که برای محافظت بیشتر، می‌توانید لباس‌هایی را با پرمترین، حشره‌کشی که در تماس با پشه‌ها از بین می‌برد، تهیه کنید.

تعدادی از دافع حشرات می توانند به دور نگه داشتن پشه ها کمک کنند، تا حدی با پوشاندن موثر بوی پوست شما. پاتر گفت. Wirecutter، سرویس توصیه محصول از نیویورک تایمز، مواردی را توصیه می کند که به جای DEET حاوی پیکاریدین هستند.

همچنین وسایل الکترونیکی و ابزارهایی مانند چراغ های رشته ای تخصصی یا تجهیزات ساخته شده توسط شرکت Thermacell وجود دارد که ممکن است به پاکسازی پشه ها از فضای بیرونی اطراف شما کمک کند.

یا می توانید یک ترفند ساده را که دکتر دکتر توصیه کرده است امتحان کنید. مک براید: یک پنکه را بگیرید و آن را زیر یک میز قرار دهید (او گفت، چون پشه ها دوست دارند نزدیک زمین بمانند و پاهای ما را گاز بگیرند). او گفت که پشه‌ها هر چقدر هم که نابود نشدنی – و بی‌پایان آزاردهنده به نظر می‌رسند، در یک نسیم با هم مبارزه می‌کنند. “آنها پروازهای خوبی نیستند.”

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما