پیتر سیمونیچک، هنرپیشه محبوب اتریشی، در ۷۶ سالگی درگذشت

پیتر سیمونیشک، بازیگر برجسته تئاتر اتریشی که به عنوان یک شوخی و پدر ستایشگر در فیلم آلمانی «تونی اردمان» نامزد اسکار ۲۰۱۶ مارن آده شهرت بین‌المللی پیدا کرد، در ۲۹ مه در خانه‌اش در وین درگذشت. او 76 سال داشت.

همسرش بریژیت کارنر گفت که علت سرطان ریه بوده است.

آقای. سیمونیچک عضو Burgtheater بود، مؤسسه محترم وین که با نام بورگ یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین تئاترهای گروهی در جهان شناخته می شود.

سیمون استون، کارگردان استرالیایی که در وین مستقر است و بازیگران این فیلم را بر عهده داشت، گفت: «او یکی از آخرین ستاره های بزرگ اتریش بود. سیمونیچک در نمایشنامه 2021 خود “همدست” در بورگ. آقای. به گفته او، سیمونیچک یک شخصیت عمومی محبوب بود که رانندگان تاکسی و رهگذران در خیابان‌های وین او را می‌شناختند، جایی که او بیش از بسیاری از ستاره‌های سینما مشهور بود.

او مطمئناً به راحتی قابل تشخیص بود: یک خرس زیبا و با موهای کرک مردی که از وزن بدنی خود برای تأثیر شگفت انگیز استفاده می کرد.

ای جی گلدمن، که پوشش تئاتر آلمان را برای نیویورک تایمز پوشش می دهد، گفت: اندازه او “عظمتی عظیم به اجراهایش بخشید.”

در کمدی «تونی اردمان» داستان یک مشاور مدیریت معتاد به کار به نام اینس (با بازی با طنز شکننده ساندرا هولر)، آقای. سیمونیچک وینیفرید است، پدر دلخراش اینس، یک معلم موسیقی بازنشسته که قصد دارد اینس را از حرفه کوبنده روحش با استتار کردن خود به عنوان تونی اردمان، مشاور شرکتی عبوس و تنومند رئیسش، رهایی بخشد و تمام آنچه را که او عزیز می داند، به هم بزند.

این فیلم به نویسندگی و کارگردانی خانم آد، منتقدان را در کن و جشنواره فیلم نیویورک مجذوب خود کرد و نامزد جایزه اسکار ۲۰۱۶ بهترین فیلم خارجی زبان شد (باخت به «فروشنده» از ایران). AO Scott، که در نیویورک تایمز می نویسد، آن را “مطالعه ای در مورد قدرت رادیکال خجالت” نامید و او را توصیف کرد. شخصیت Simonischek به عنوان “یک ابرقهرمان slapstick.”

“گاهی اوقات او یک دلقک است.” استون در مورد آقای سیمونیچک “و گاهی اوقات او یک شخصیت اقتدار یا یک مرد پیشرو است. او حاضر بود کاملاً خود را تحقیر کند. او از زیبایی و فیزیک حیرت‌انگیز خود به‌عنوان نوعی بوم استفاده می‌کرد که می‌توانست روی آن هر نوع منزجر کننده یا کیفیت خارق‌العاده‌ای را که هر یک از شخصیت‌هایش به آن نیاز داشت، نقاشی کند.»

در آقای نمایشنامه استون “همدست”، که به گفته او به طور دقیق به “همدست” ترجمه نمی شود. سیمونیچک نقش یک صنعتگر را بازی کرد که در حالی که جهان علیه او و اولین او می چرخد، با حسابی روبه رو است.

آقای است. روند استون برای نوشتن فیلمنامه هایش در تمرین، برای تشویق بازیگران به آمدن تازه به مواد و ایجاد فضایی برای بداهه نوازی. او گفت که این یک روند طاقت فرسا است و آقای. Simonischek در آن عالی بود، و اعضای گروه جوان‌تری را که با این تمرین مبارزه می‌کردند تشویق کرد. همچنین، تولید نیاز به یک مرحله چرخشی داشت که تمرینات را طاقت فرساتر می کرد.

آقای دکتر “زمانی که پیتر را در گوشه خود قرار دهید، می توانید به هر چیزی برسید.” استون گفت. «درخشش او مسری بود. او هر روز آن را با بازیگران به اشتراک می گذاشت. این ویژگی ای است که او از ابتدای کارش داشته است – اینکه بازیگران دیگر را درخشان کند در حالی که خودش هرگز کمتر درخشان نمی شود.”

پیتر سیمونیچک در آگوست به دنیا آمد. 6، 1946، در گراتس، اتریش. مادرش خانه دار و پدرش دندانپزشک بود که امیدوار بود پسرش پزشکی بخواند. سیمونیچک سال گذشته به یک مصاحبه کننده گفت. اما بعد از دیدن اجرای «هملت» در نوجوانی گفت: «گم شده بودم».

او در آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی در گراتس حضور یافت و به عنوان بازیگر در سوئیس و آلمان کار کرد. در سال 1979، او به برلین Schaubühne، یک گروه نوآورانه تئاتر پیوست و در آنجا به یک ستاره تبدیل شد. او در سال 2000 به بور پیوست.

علاوه بر «تونی اردمان» که برای آن جایزه فیلم اروپایی بهترین بازیگر مرد را دریافت کرد، از آخرین نقش‌های سینمایی او می‌توان به «مترجم» محصول 2018 اسلواکی و «میزان مردان» فیلم آلمانی درباره استعمار این کشور اشاره کرد. جنایات در آفریقا؛ در فوریه منتشر شد.

علاوه بر همسرش که او نیز بازیگر است، آقای. از سیمونیچک سه پسر به نام های مکس، کاسپار و بندیکت و دو نوه به یادگار مانده است. ازدواج اول او، با شارلوت شواب، به طلاق ختم شد.

درست قبل از مرگش، آقای سیمونیچک نقش روی صحنه پدرسالار یک خانواده پاکستانی آمریکایی را در نمایش ایاد اختر “چه کسی و چه چیزی” در تئاتر رنسانس در برلین بازی می کرد، پس از اجرای بسیار محبوب در بورگ، جایی که در سال 2018 افتتاح شد. (رنسانس زمانی که آقای سیمونیچک چند هفته پیش بیمار شد، نمایش را متوقف کرد.)

این نمایشنامه داستان مرد مسلمان متدین و کاریزماتیکی را روایت می کند که دخترش رمانی درباره حضرت محمد نوشته است و جامعه سنتی آنها را رسوا کرده و رابطه آنها را به هم می زند.

آقای. اختر که در سال 2013 برنده جایزه پولیتزر برای نمایشنامه شد و نویسنده رمان تحسین شده سال 2020 “مرثیه های میهن” است، گفت که از بین تمام نمایشنامه های او این اثر طولانی ترین و محبوب ترین نمایشنامه است. و بر خلاف اکران آمریکایی آن در سال 2014، با یک بازیگر کاملا سفید روی صحنه رفت، تنها به این دلیل که این ترکیب فرهنگی و نژادی گروه بورگ است. این سناریویی است که در سال های گذشته ممکن است به او مکث کند، همانطور که او به آقای می گوید. گلدمن از تایمز در سال 2018. اما آقای. سیمونیچک و بازیگرانش او را به دست آوردند.

“آنچه قابل توجه بود این کیمیاگری عجیب بود.” اختر در یک مصاحبه تلفنی گفت: «زیرا سیمونیچک در آن مقطع پدرسالار تئاتر اتریش بود، پدری برای عموم مردم اتریش، و او نقش این پدر مسلمان محافظه کار را بازی می کرد.

او ادامه داد: در شب افتتاحیه، تماشاگران مشهور وینی اشک می ریختند. “شاید نه به اندازه من” – آقای. اختر گفت که او روی صحنه در حال هق هق گریه می کرد – «اما نه چندان دور از آن. این یکی از لحظات اوج کار من بود.”

در آقای مرگ سیمونیچک، آقای. اختر وسط نوشتن نمایشنامه برای او بود. آقای. سیمونیچک، او گفت، “با روح، دقیق و جذاب بود – بازیگری که قلب و سخاوتش به اندازه استعدادش بود.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما