پدیده خطرناک در اقتصاد ایران؛ رکود کامل چه پیامدهایی دارد؟

فرارو- بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار ایران، از مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال روغن مایع 289 درصد، سیب 153، ماکارونی 138، برنج 106، سس گوجه فرنگی 83 درصد، شکر. 81 درصد، برنج 138 درصد و مرغ 121 درصد، با افزایش قیمت مواجه شده اند و در بین کالاهای اساسی و مایحتاج عموم مردم به نوعی رکورد گرانی داشته است.

لطفا فرار کنید مرکز آمار در گزارش دیگری اعلام کرد: در فصل تابستان 1401، شاخص بهای حوزه خدمات 560.0 است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) 16.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 56 درصد است. (تورم نقطه به نقطه) .1 درصد و در سه ماهه منتهی به فصل جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل (تورم سالانه) 49.7 درصد افزایش داشته است.

به عبارت دیگر میانگین قیمتی که ارائه دهندگان خدمات برای تولید خدمات خود در کشور دریافت می کنند در تابستان 1401 نسبت به فصل قبل 16.2 درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم فصلی با 30.7 درصد مربوط به گروه «فعالیت های خدماتی مرتبط با تأمین مسکن و خوراک» و کمترین تورم فصلی با 4.8 درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است.

همچنین درصد تغییرات شاخص بهای بخش های خدماتی نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل تابستان امسال 56.1 درصد بوده که نسبت به همین اطلاعات در سال قبل. فصل (49.4 درصد)، 6.7 درصد افزایش داشته است.

به عبارت دیگر میانگین قیمتی که ارائه دهندگان خدمات برای تولید خدمات خود در کشور دریافت می کنند در تابستان 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل 56.1 درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم نقطه‌به‌نقطه با ۱۱۷.۱ درصد مربوط به گروه «فعالیت‌های خدماتی مرتبط با خوراک و اسکان» و کمترین تورم نقطه‌به‌نقطه با ۲۵.۸ درصد مربوط به گروه «اطلاعات و ارتباطات» است. گروه

تورم در اقتصاد بسیار خطرناک است

رونمایی از پدیده خطرناک در اقتصاد ایران؛  رکود کامل چه پیامدهایی دارد؟مرتضی عزتی، کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه افزایش تورم قیمت کالاهای اساسی در بازار متاثر از عوامل مختلفی است، گفت: در ابتدا باید توجه داشت که وضعیت کلی عرضه و تقاضا در اقتصاد بسیار تاثیرگذار بوده است. در افزایش قیمت کالاها زیرا با شرایطی مواجه هستیم که با توجه به سیاست های اقتصادی دولت با وجود کاهش تقاضا در بازار، قیمت ها هر روز در حال افزایش است. از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم در واقع مازاد عرضه را در بازار ایجاد کرده است که به رکود در اقتصاد دامن زده است.

وی افزود: از سوی دیگر باید به این نکته اشاره کرد که فشارهای هزینه ای دولت بر تولیدکنندگان افزایش یافته و سیاست های افزایش مالیات، افزایش قیمت گاز، آب و برق و افزایش انواع بیماری ها باعث شده است. تولیدکنندگان با افزایش قیمت تمام شده تولید مواجه می شوند که نتیجه آن افزایش قیمت کالاها است.

عزتی با تاکید بر اینکه بسیاری از مشکلات اقتصادی کیشور ناشی از رکود است، گفت: سیاست های اعمال شده توسط دولت خود تشدید کننده رکود و تورم در فضای اقتصادی کیشور است و تا زمانی که این سیاست ها ادامه داشته باشد، قیمت کالاها همچنان در حال افزایش است. . . سیاست هایی مانند حذف یکباره ارز ترجیحی منجر به ایجاد شوک قیمتی در بازار و جامعه شد که نتیجه آن افزایش 100 درصدی قیمت کالاها در نیمه اول سال بود. بنابراین تا زمانی که چنین سیاست هایی ادامه داشته باشد، افزایش قیمت کالاها و خدمات در بازار اجتناب ناپذیر است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افزایش قیمت کالاهایی که از ارز ترجیحی استفاده می کردند به سایر کالاها نیز سرایت کرده است، ادامه داد: به دلیل افزایش قیمت کالاها در بازار به ویژه در حوزه مواد غذایی شاهد افزایش قیمت هستیم. با توجه به اینکه مواد اولیه ارز ترجیحی دریافت می کردند، افزایش قیمت روغن، گندم و ذرت که از مواد اولیه بسیاری از مواد غذایی محسوب می شوند، موجی از افزایش شدید قیمت ها را در بازار ایجاد کرد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در این شرایط دولت باید از وضع قوانین تشدید کننده رکود مانند کاهش مالیات از جمله راهکارهایی که دولت می تواند با آن رونق در بازار ایجاد کند، خودداری کند. اما دولت این مسیر را طی کرده و فشار مالی را به تولیدکننده و مصرف کننده تا حد زیادی وارد کرده است که رکود در اقتصاد حاکم است و همچنین افزایش قیمت خدماتی که دولت به تولیدکنندگان ارائه می دهد یکی از این موارد است. موضوعاتی که باعث این رکود شد، تشدید می شود.»

عزتی با اشاره به اینکه در صورت تداوم شرایط فعلی اقتصاد کشور با وضعیت بسیار جدی مواجه می شود، گفت: اگر رکود به همین منوال ادامه یابد و افزایش قیمت ها متوقف نشود، تقاضا به نحوی به سمت صفر می رود. به طوری که دیگر تقاضای قابل توجهی در بازار وجود نداشته باشد که باعث رکود کامل اقتصاد شود. در چنین شرایطی ممکن است قیمت کالاها افزایش نیابد یا حتی با کاهش قیمت مواجه شود اما این وضعیت اقتصاد کیشور را با شرایط بسیار سخت تری نسبت به شرایط فعلی مواجه می کند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی با تعطیلی شرکت های تولیدی و همچنین بیکاری گسترده مواجه خواهیم شد، بنابراین دولت به جای اعمال سیاست های انقباضی و سختگیرانه در قبال تولیدکنندگان، مشوق هایی برای ایجاد ایجاد کند. در غیر این صورت با کاهش تقاضا، رکود در بازار عواقب جبران ناپذیری برای اقتصاد ایران خواهد داشت.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: همچنین سیاست‌های دولت در قبال تولیدکنندگان مورد پذیرش قرار نگرفته است، از سوی دیگر سیستم تصمیم‌گیری در حوزه اقتصادی بسیار ناکارآمد عمل کرده است که ضربه بسیار سختی به تولیدکنندگان وارد کرده است. تولید کشور». از سوی دیگر دولت در مذاکرات هسته‌ای موفق نشد و تحریم‌ها همچنان در شدیدترین حالت خود قرار دارد که این امر نیز به وخامت اوضاع اقتصادی کشور کمک کرده است.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما