همه فلزات باتری کفی نیستند نیکل در مشکل است

قیمت‌های لیتیوم از سقف عبور می‌کند، اما همه فلزات باتری‌ها برابر نیستند: قیمت نیکل، که برای مدت کوتاهی پس از تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافت، به نظر قربانی بعدی مشکلات انرژی اروپا و رکود اقتصادی در آینده است.

قرارداد سه ماهه بورس فلزات لندن در حال حاضر با قیمت 22782 دلار در هر تن معامله می شود که از حدود 34000 دلار در آوریل پس از فشار کوتاه ماه مارس که برای مدت کوتاهی قیمت های آتی این فلز مورد استفاده در فولاد ضد زنگ و باتری ها را به بالاترین حد خود در حدود 100000 دلار رساند. یک تن متریک ممکن است دردهای بیشتری در راه باشد: گلدمن ساکس انتظار دارد قیمت ها در چند ماه آینده تا 16000 دلار کاهش یابد.

بر خلاف لیتیوم، که بخش باتری داغ منبع اصلی تقاضا برای آن است، نیکل این بدبختی را دارد که به بخش ساخت‌وساز جهانی که با مشکل مواجه است نیز متصل شود. باتری ها تنها حدود 15 درصد از نیاز اولیه نیکل را تشکیل می دهند.

به گفته وود مکنزی، فولاد ضد زنگ که 65 درصد تقاضای نیکل را تشکیل می دهد، با شوک شدید تقاضای منفی در اروپا مواجه است که در لبه رکود است. در ماه سپتامبر، ArcelorMittal،

یکی از بزرگترین فولادسازان جهان، گفت که قصد دارد دو کارخانه خود را در آلمان به دلیل افزایش هزینه برق تعطیل کند. گلدمن انتظار دارد تقاضای نیکل از بخش فولاد ضد زنگ اروپا تا پایان سال 30 درصد کاهش یابد. در همین حال، بخش املاک چین از اواخر سال 2021 به شدت در رکود بوده است. طبق گزارش این بانک، چین به تنهایی 56 درصد از تقاضای جهانی نیکل را تشکیل می دهد.

بدتر از آن، اندونزی، یکی از بزرگترین تامین کنندگان نیکل در جهان، در میانه یک افزایش تاریخی عرضه شده است. بر اساس گزارش گلدمن در اواخر سپتامبر، تولید آهن نیکل این کشور در مقایسه با مدت مشابه در سال 2021 تا به امروز 27 درصد افزایش داشته است. اس اند پی گلوبال تخمین می زند که تولید جهانی نیکل استخراج شده و تصفیه شده در سال 2022 به ترتیب بیش از 12 و 8 درصد سالانه افزایش می یابد، پس از افزایش 10 درصدی برای هر دو در سال 2021.

یکی از نقاط روشن، موجودی کم نیکل با خلوص بالا در LME و بورس آتی شانگهای در ماه های اخیر است. طبق گزارش S&P Global، موجودی انبارها بر حسب هفته‌های مصرف در تابستان امسال در صرافی‌های اصلی به 1.7 هفته کاهش یافت که بسیار کمتر از میانگین 10 ساله 7.9 هفته‌ای است. عرضه نیکل کلاس یک، مانند آنچه در بورس فلزات لندن معامله می شود، سالانه تا تاریخ ژوئیه تنها 4 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، نیمی از این رشد از روسیه بود.

موجودی کم محصولات با خلوص بالا همه چیز را بیان نمی کند. بخش عمده ای از تولید و صادرات اندونزی به عنوان محصولات با کیفیت پایین تر یا محصولات متوسط ​​از جمله آهن نیکل به چین ارسال می شود که می تواند بیشتر به فولاد ضد زنگ یا مواد با کیفیت باتری تبدیل شود. به عبارت دیگر، بیشتر رشد عرضه واقعی به طور موثر LME را به طور کامل دور می زند.

نیکل یک سال وحشی را پشت سر گذاشته است. در ماه مارس، پس از افزایش قیمت ها در استراتوسفر، معاملات این فلز تقریباً LME را شکست. سال احتمالاً با یک یادداشت تلخ تر به پایان خواهد رسید.

قانون کاهش تورم پرزیدنت بایدن خواستار این است که حداقل 50 درصد باتری خودروهای الکتریکی در ایالات متحده ساخته شود تا واجد شرایط تخفیف فدرال باشد. جورج داونز از WSJ یک باتری را خراب می کند تا توضیح دهد که چرا این یک چالش است. تصویر: جورج داونز

برای مگا منداویا به آدرس [email protected] بنویسید

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما