نقد و بررسی کتاب: «اتوبیوگرافی پوست» نوشته لاکیشا کار

اتوبیوگرافی از پوست، توسط Lakiesha Carr


یک زن سیاهپوست در ایالات متحده به چه معناست؟ زندگی در بدن یک زن سیاه‌پوست در جامعه‌ای که در بیشتر تاریخ خود، بشریت را سفیدپوست و مرد تعریف می‌کرد، چه احساسی دارد؟ از چه جهاتی تجربه او هنوز در تسخیر بازنمایی های متناقضی است که از بردگی بیرون آمده اند: ایزابل پرخاشگر و بیشجنسگرا. مادر پرورش دهنده و غیر تهدید کننده؟ این تصویرها تا چه حد به ادراک زنان سیاه‌پوست به‌عنوان در دسترس برای آزار، به‌عنوان مشارکت‌کنندگان مشتاق (اگر نه دلایل) از خود بیگانگی، و در نهایت، به نوعی، غیرقابل تحمل از درد ادامه می‌دهند؟

رمان جدید قدرتمند و به‌موقع لاکیشا کار، «زندگی‌نامه‌ای از پوست»، این مسائل را با بیان داستان‌های سه زن سیاه‌پوست معاصر بررسی می‌کند، که هر کدام با جلوه‌های متفاوتی از تروما دست و پنجه نرم می‌کنند که بیان اولیه‌اش را از طریق تجربه‌ی جسمانی‌شان می‌یابد. کار به قدرت بیانی بدن علاقه مند است و این رمان به دقت ساختار یافته است تا اهمیت فرهنگی پایدار آن را برجسته کند. در عین حال، کتاب کمتر به توضیح یا منطقی کردن آن اهمیت علاقه دارد تا دراماتیزه کردن احساس واقعی آن.

نتی، قهرمان بخش اول کتاب، با شوهرش زندگی می‌کند و با دادن کولون از خانه‌اش پول درمی‌آورد. کار او با یک رقصنده سابق، آگاهی او را از اینکه چگونه زخم های بدن می تواند نقشه ای از تجربیات گذشته را تشکیل دهد، واسطه می کند. نتی توضیح می‌دهد: «با تماشای عبور رشته‌های ابریشمی انگل‌هایش، او دوباره داستان چگونگی سوختگی کوچک زیر گردنش را برایم تعریف کرد. “چگونه بریدگی نازک در کنار گوش چپ او ناشی از پرواز شیشه شکسته در حین دعوا در بیبی دالز بود. و قبل از اینکه کارمان تمام شود، او به آرامی پوست دور شکمش را بلند کرد و به جای زخم سزارینش اشاره کرد و به من گفت که چطور وقتی هوا تغییر کرد، جایی که بچه وسطش را بیرون آوردند، هنوز خارش داشت.”

بیشتر این بخش در یک اتاق قمار مخفی در پشت یک فروشگاه رفاه رخ می دهد، جایی که نتی، در سوگ سالگرد درگذشت مادرش، برای استراحت می رود. از آنجایی که بسیاری از افرادی که نتی در آنجا با آنها روبرو می شود، به وضوح و به طور متفاوتی از غفلت اجتماعی رنج می برند، نکته ای ذاتاً ترمیم کننده در مورد توجهی که کار با آن ها مشاهده می کند، حتی زمانی که او زخم های آنها را مستند می کند، وجود دارد.

این زخم ها هم به دلیل تمایل فراگیر به نادیده گرفتن درد زنان سیاهپوست طبقه کارگر و هم به دلیل ترس خود زنان از عواقب مواجهه نادیده گرفته می شوند. این موضوع به موضوع بخش دوم تبدیل می‌شود، جایی که ما با مایا آشنا می‌شویم، که به صراحت نیاز به پنهان شدن را با همسان‌سازی مرتبط می‌داند، که از نظر او، «وقتی با خود در مورد آنچه که لازم است صادق شوید، انتخاب چندانی نیست. برای زنده ماندن و شکوفایی در این واقعیت. وقتی یاد می‌گیرید که حفظ آن چقدر برای بقا مهم است، در واقع اصالت خود را پنهان کنید تا مبادا جهان قضاوت کند و سپس شما را کامل ببلعد – با عشق و نفرت برابر.

برخلاف نتی، مایا در یک منطقه طبقه متوسط ​​زندگی می کند، ثروت نسبی او به واسطه کار شوهرش به عنوان یک پورنوگرافیست، واقعیتی که آنها هم از همسایه های سفیدپوست خود و والدین مایا مخفی نگه می دارند. او که به طور فزاینده‌ای با گزارش‌های خبری در مورد خشونت پلیس علیه جوانان سیاه‌پوست وسواس دارد، تلاشی نادرست را برای محافظت از دو پسرش آغاز می‌کند که منجر به یک عمل آزاری می‌شود و به همین دلیل او را به بخش روان‌پزشکی می‌فرستند.

در حالی که اعمال او را می توان به عنوان فیزیکی کردن روشی که بسیاری از والدین به دلیل تمایل منحرف به “حمایت” از فرزندانشان صدمه می زنند، تعبیر کرد، آنها همچنین به حقیقت بزرگتری صحبت می کنند که با واکنش شوهر مایا به رفتار او محصور شده است: او به او یادآوری می کند که خشونت است. جدید نیست. “سفیدپوستان از ابتدا ما را می کشند!” او بر سر او فریاد زد. «سیاه‌ها هم!»

تنها در بخش سوم کتاب که توسط بهترین دوست مایا، کتینا روایت می‌شود، این احتمال وجود دارد که همه این شخصیت‌ها به معنای واقعی کلمه تسخیر شده باشند. کتینا مانند مادربزرگش این توانایی را دارد که ارواح مخربی را که آنها را احاطه کرده اند ببیند و این ارواح هر قدر هم که بدون بدن باشند، با این وجود واقعی هستند. تشخیص حضور آنها نشان می دهد که گذشته برای این شخصیت ها عمیقاً احساس می شود و بخشی از واقعیت تجربی آنهاست.

این گواهی بر قدرت کار به عنوان یک نویسنده است که او می‌تواند این جنبه‌های تجربیات شخصیت‌هایش را با چنین صمیمیت و صداقت به وضوح نشان دهد. از این نظر، این کتاب اعتراف به این واقعیت است که با وجود تمام تغییراتی که در جامعه ما در طول 100 سال گذشته رخ داده است، بسیاری از سیاه‌پوستان، اعم از زن و مرد، هنوز در حال پردازش تروما و خشونت ناشی از بدن خود هستند. بیش‌روئی و پاک‌سازی همزمان این حقیقت نه تنها به جنبه ای قدرتمند از تجربه ذهنی شخصیت های کار، بلکه از واقعیتی که در آن زندگی می کنند، تبدیل می شود، خواه تصدیق شود یا نه.


جدیدترین کتاب لادی هابارد مجموعه داستان کوتاه «آخرین تعلیق مشکوک» است.


اتوبیوگرافی از پوست | نوشته لاکیشا کار | 244 ص. | پانتئون | 27 دلار

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances