مشکل اقتصاد ایران چیست؟

فرارو- بر اساس اعلام بانک مرکزی، در پایان اسفند ماه 1401 حجم وجوه نقد به مبلغ پنج هزار و 401 هزار میلیارد تومان (5401 هزار میلیارد تومان) رسید که نسبت به مدت مشابه قبل 37.8 درصد رشد داشته است. سال

لطفا فرار کنیداین در حالی است که میزان وجه نقد در پایان اسفند 1400 4832 میلیارد تومان و در پایان اردیبهشت 1400 3924 میلیارد تومان بوده است. نرخ رشد نقدی در 12 ماه منتهی به مرداد 1401 نسبت به سال قبل 37.8 درصد و در مرداد 1401 نسبت به اسفند 1400 نیز 0.4 درصد افزایش داشته است.

در این زمینه اقتصاددان متدین ترکمن معتقد به نهادها، معضل افزایش نقدینگی و بی انضباطی بودن وضعیت مالی یک معضل و پدیده خطرناک در اقتصاد ایران است، به عبارت دیگر ما با نهادهای بی شماری در حوزه اقتصاد مواجه هستیم که موازی با یکدیگر هستند و اینها بیشتر بودجه را به خود اختصاص می دهند.

وی همچنین درباره این دیدگاه توضیح بیشتری داد در رفتن وی می گوید: این عامل باعث می شود از موجودات مختلف یک دالان تودرتو ایجاد شود که می توان آن را لانه سازی نامید. منابعی که این موسسات مصرف می کنند و هر سال سرعت رشد نیز بیشتر می شود، رشد نقدینگی به پایان می رسد. از سوی دیگر این بودجه هایی که به این نهادها اختصاص می یابد، کارکرد مصرفی دارند و صرفاً برای امور جاری مصرف می شود نه ساخت و ساز و سرمایه گذاری. بنابراین در چنین شرایطی بی انضباطی بودجه دولت در کل ساختار کشور افزایش می یابد که منجر به تولید نقدینگی بیشتر می شود.

این متدین ترکمانی ادامه داد: این مشکل دستگاه ها باید حل شود و وضعیت مشخص شود تا بودجه به چه نهادهایی در چه حوزه هایی اختصاص یابد و به این ترتیب دیگر نهادهای موازی شکل نگیرد. در چنین شرایطی مشکل کاهش بودجه عمرانی و سرمایه گذاری حل می شود. این عامل باعث می شود تقاضا برای افزایش تولید و عرضه که طی سالیان متمادی رشد داشته و در نتیجه فشارهای تورمی را کنترل کند.

دو دلیل اصلی افزایش نقدینگی در ایران

جریان نقدی در سراسر مرز 5.4 hazar hazar میلیاردوحید شقاگی شهری کرشناس اسلام اکونکیمی در گفتگو با فرارو وی با اشاره به میزان عبور نقدینگی از مرز 5.4 هزار میلیارد تومانی گفت: یکی از عوامل اصلی تورم در ایران رشد نقدینگی است. از سوی دیگر، تورم را می توان از دو منظر بررسی کرد: اندازه استخر و رشد متغیرهای پولی و همچنین نرخ ارز. این در حالی است که رشد نقدینگی در 50 سال گذشته در تمامی مطالعات مورد تایید داخلی قرار گرفته و منجر به تورم و نوعی تورم شده است.

وی افزود: در دهه 90 رشد نقدی بیش از 29 درصد و رشد اقتصادی نیز 1 درصد بود که در واقع نظریه پولیون یا همان ارز اصلی در ایران را تایید می کرد. بر این اساس تفاوت بین نرخ رشد اقتصادی و نرخ نقدینگی تعیین کننده نرخ تورم است. در همین مدت متوسط ​​نرخ تورم در ایران حدود 27 درصد بوده است. بنابراین با توجه به این آمار، نظریه منشأ پول در ایران تایید شده است.

Шкагаги гавить: «با توجه به اینکه اقتصاد ایران ساختاری ضد تولید دارد، در عمل این انحراف نقدینگی به سمت تولید حرکت نمی کند، بلکه سمت تقاضای کل اقتصاد را افزایش می دهد. در چنین شرایطی با افزایش نقدینگی، تراز تقاضای کل افزایش می یابد و این مازاد تقاضا باعث افزایش قیمت کالا و خدمات در بازار می شود. در همین راستا در نیمه اول سال جاری نرخ رشد نقدی حدود 37 درصد بوده در حالی که رشد اقتصادی بین 3 تا 4 درصد محاسبه شده است. بنابراین یکی از عوامل تشدید تورم افزایش نقدینگی بود.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه دو دلیل اصلی افزایش نقدینگی در اقتصاد ایران بی ثباتی مالی و بودجه ای و همچنین بی ثباتی سیستم بانکی است، بودجه نویسی انجام می شود. در غیر این صورت کسری دولت هر سال تکرار می شود. بر این اساس باید نظام سنتی بودجه ریزی در کشور کنار گذاشته شود، تخصیص بودجه به دستگاه های مختلف از حالت توزیع خارج شود و بودجه به صورت عملیاتی نوشته شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر باید اصلاحات ساختاری در نظام بانکی نیز انجام شود تا از ایجاد پول خارجی از طریق بانک ها جلوگیری شود، دارایی ها در بانک ها سالم باشد و ترازنامه های کنترلی بانک ها باید راه اندازی شوند.» در چنین شرایطی می توان امیدوار بود که ریشه های ایجاد نقدینگی در اقتصاد کشور کنترل شود.

شقاقی خاطرنشان کرد: دولت باید تلاش کند بودجه را بدون کسری بودجه یا با حداقل کسری بودجه و بسیار سختگیرانه در بودجه سال آینده ببندد. همچنین مقامات مالی باید بر نظام بانکی حکومت کنند و همچنین از فعالیت بانکی و شرکتی منع شوند. بانک های منجمد دارایی های خارجی نیز باید کاهش یابد. از سوی دیگر نظارت دقیق تری بر ریسک بانک ها ضروری است و باید آن را افزایش داد. ضمن اینکه برای رشد ترازنامه باید آنها را محدود در نظر گرفت تا از ایجاد نقدینگی نامنظم در کشور از طریق آنها جلوگیری شود.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances