قبل از مشاهده بالن جاسوسی چینی، گزارش طبقه بندی شده جاسوسی هوایی خارجی را برجسته می کرد

به روز رسانی زنده: ایالات متحده بالون جاسوسی چین را سرنگون کرد.

واشنگتن – بالون جاسوسی چینی که قبل از سرنگونی توسط ارتش آمریکا در سراسر قاره ایالات متحده شناور بود، نگرانی عمیقی را در کاپیتول هیل ایجاد کرد، تا حدی به این دلیل که پس از گزارش طبقه بندی شده ای منتشر شد که حوادث دشمنان آمریکایی را به طور بالقوه با استفاده از هواپیماهای پیشرفته مشخص می کرد. فناوری جاسوسی در کشور

به گفته مقامات آمریکایی، گزارش طبقه بندی شده ماه گذشته به کنگره حداقل دو مورد از یک قدرت رقیب را مورد بحث قرار داده است که نظارت هوایی با آنچه به نظر می رسد فناوری ناشناخته پیشرفته است، مورد بحث قرار می دهد. در حالی که این گزارش این رویدادها را به هیچ کشوری نسبت نداده است، دو مقام آمریکایی که با این تحقیق آشنا هستند می گویند که نظارت احتمالاً توسط چین انجام شده است.

گزارش مربوط به آنچه که سازمان‌های اطلاعاتی آن را پدیده‌های هوایی ناشناس می‌نامند، بر چندین رویداد که گمان می‌رود تجسسی هستند، متمرکز شده است. برخی از این حوادث مربوط به بالون ها و برخی دیگر مربوط به پهپادهای کوادکوپتر است.

دولت چین روز جمعه گفت بالون چینی کشف شده بر فراز ایالات متحده عمدتاً برای تحقیقات آب و هوا بوده است. با این حال، مقامات آمریکایی گفتند که آنها آن را به عنوان یک دستگاه جمع آوری ارزیابی کرده اند، هرچند که نمی تواند اطلاعات حساسی را که ماهواره های پیشرفته شناسایی چینی در حال حاضر جمع آوری می کنند، جمع آوری کند.

بسیاری از کشورها از فناوری جاسوسی هوایی برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد کشورهای رقیب و همچنین متحدان و شرکای خود و برای مشاهده نقاط دورافتاده جهان استفاده می‌کنند. اما این رویه می‌تواند منجر به بحران‌های دیپلماتیک و تنش‌های نظامی بزرگ‌تر در صورت بروز خطا شود.

روز جمعه، آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، سفر آخر هفته خود به پکن را لغو کرد که این اولین سفر دیپلمات ارشد آمریکایی به پکن از اکتبر 2018 بود، پس از آن که سازمان های خبری آمریکایی گزارش هایی را در مورد بالون جاسوسی چین آغاز کردند. پنجشنبه، زمانی که بر فراز مونتانا در حال حرکت بود. روز شنبه ارتش آمریکا این بالون را پس از ورود به آسمان بر فراز اقیانوس اطلس سرنگون کرد.

در سال 2001، سیگنال نیروی دریایی ایالات متحده یک هواپیمای اطلاعاتی با یک جت رهگیر چینی در نزدیکی جزیره چینی هاینان برخورد کرد. این حادثه منجر به کشته شدن یک خلبان چینی شد و به یک بحران دیپلماتیک منجر شد که رهبران دو کشور را درگیر کرد.

بر اساس گزارش پنتاگون، چین حدود 209 میلیارد دلار یا 1.3 درصد از تولید ناخالص داخلی را برای کل ارتش خود هزینه می کند. اما سیاست گذاران در واشنگتن به ویژه در مورد سرمایه گذاری های این کشور در فناوری هایی که می توانند کاربردهای نظامی یا اطلاعاتی داشته باشند، نگران بوده اند.

مقامات دفاعی ایالات متحده بر این باورند که چین به عنوان بخشی از تلاش برای درک بهتر چگونگی آموزش خلبانان خود و انجام عملیات نظامی پیچیده توسط آمریکا، نظارت بر مراکز آموزشی نظامی و تمرینات را انجام می دهد. مقامات گفتند که مکان هایی که در آنها نظارت غیرمعمول صورت گرفته است شامل یک پایگاه نظامی در ایالات متحده و یک پایگاه در خارج از کشور است.

یک مقام آمریکایی گفت، در این گزارش محرمانه از ایستگاه هوایی نیروی دریایی فالون در نوادا و ایستگاه هوایی سپاه تفنگداران دریایی ایواکونی در ژاپن به عنوان مکان‌هایی که گمان می‌رفت نظارت خارجی در آنها رخ داده است، اشاره کرد، اما به صراحت اعلام نکرد که چین پشت این اقدامات بوده است.

از سال 2021، پنتاگون 366 حادثه را بررسی کرده است که در ابتدا توضیح داده نشده بود و گفت 163 مورد بالون بوده است. به گفته یک مقام آمریکایی، تعداد انگشت شماری از این حوادث شامل بالون های نظارتی پیشرفته بود، اما هیچ یک از آنها به طور مداوم پایگاه های نظامی ایالات متحده را شناسایی نمی کردند. (با این حال، به گفته دو مقام آمریکایی، بالن های جاسوسی که دولت ایالات متحده بلافاصله شناسایی می کند، در ردیابی پدیده های ناشناس هوایی گنجانده نشده است).

به گفته دو مقام، از آنجایی که بالن‌های جاسوسی وسایل جمع‌آوری نسبتاً ابتدایی هستند و سایر بالن‌ها مدت زیادی در خاک ایالات متحده باقی نمانده‌اند، به گفته دو مقام، قبلاً نگرانی زیادی برای پنتاگون یا سازمان‌های اطلاعاتی ایجاد نکرده‌اند.

حوادث نظارتی مربوط به فناوری پیشرفته و شرح داده شده در گزارش طبقه بندی شده به طور بالقوه نگران کننده تر بودند و شامل رفتارها و ویژگی هایی بود که قابل توضیح نبود.

مقامات گفتند که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما این حوادث می تواند به طور بالقوه نشان دهنده استفاده از فناوری باشد که به طور کامل شناخته نشده یا به طور عمومی شناسایی نشده است. از 171 گزارشی که به بالون‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین یا زباله‌های معلق در هوا نسبت داده نشده‌اند، برخی «به نظر می‌رسد که ویژگی‌های پرواز یا قابلیت‌های عملکردی غیرعادی را نشان داده‌اند و نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری دارند».

حتی خارج از حوادث ذکر شده در گزارش طبقه بندی شده، برخی از مقامات نظامی فعلی و سابق نسبت به دست کم گرفتن فناوری پیشرفته نظارتی که می تواند در بالون جاسوسی چین تعبیه شده باشد، هشدار دادند. مقامات پنتاگون می گویند که بخش شکمی بالون که تجهیزات نظارتی را در خود جای داده است حدود 90 فوت یا معادل سه اتوبوس مدرسه است.

ژنرال گفت: «خطر احتمالی این نوع بالن ها بیشتر از آن چیزی است که بسیاری از مردم فکر می کنند. ویکتور ای. رنوارت جونیور، رئیس سابق فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی یا NORAD، که مأموریت دفاع هوایی را در فرماندهی شمالی ارتش ایالات متحده انجام می دهد.

مقامات هشدار دادند که خوانش‌های ناقص رادار و حسگر می‌تواند باعث سردرگمی شود و باعث می‌شود یک جسم معمولی چیزی تهدیدکننده به نظر برسد.

پنتاگون تصاویری از برخی از حوادث مشکوک نظارتی را منتشر کرده است که در ابتدا توضیحی داده نشده بود. این تصاویر مثلث های سبز رنگ را در هوا نشان می دهد که در نزدیکی دو تمرین مختلف نیروی دریایی گرفته شده است. در جلسه استماع کنگره در سال گذشته، مقامات پنتاگون گفتند که مثلث ها صرفاً پهپادهای کوچکی هستند. استفاده از وسایل دید در شب باعث شده بود آنها ماورایی به نظر برسند.

در حالی که هواپیماهای بدون سرنشین رسما به هیچ کشوری نسبت داده نشده بود، در یک حادثه یک کشتی چینی در مجاورت آن قرار داشت.

مشخص نیست شواهدی وجود دارد که نشان می دهد چین از فناوری پیشرفته ای استفاده می کند که ایالات متحده در اختیار ندارد. برخی از مقامات آمریکایی نسبت به اینکه چین در معرض خطر افشای برخی از پیشرفته‌ترین فناوری‌های خود در هر فعالیت نظارتی که توسط ایالات متحده قابل شناسایی باشد، تردید دارند.

بالون نظارتی خشم در کاپیتول هیل را برانگیخت. برخی از مقامات گفتند که اطلاعات مربوط به جاسوسی خصمانه مندرج در گزارش طبقه بندی شده در مورد پدیده های هوایی ناشناس قبلاً باعث نگرانی شده بود.

هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها نسبت به چین، بالون نظارتی را نقض حاکمیت آمریکا می‌دانند که تهدید پکن را برجسته می‌کند.

مایک گالاگر، نماینده جمهوری‌خواه ویسکانسین، عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان و رئیس کمیته جدید مجلس نمایندگان در مورد چین، گفت که دولت باید درباره آنچه در مورد نظارت بر تأسیسات نظامی می‌داند به قانون‌گذاران بیشتر بگوید.

آقای ترامپ گفت: «این دلیل بیشتر برای کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان است تا در مورد این موضوع توضیحات کاملی دریافت کند. گالاگر روز جمعه گفت. سابقه مستندی از اشیاء ناشناس – و اکنون شناسایی شده – در نزدیکی تاسیسات نظامی حساس وجود دارد، و ما باید با احساس فوریت حرکت کنیم تا به ته این موضوع برسیم.

زمانی که چین یک موشک مافوق صوت را در سال 2021 آزمایش کرد، ژنرال. مارک ای. میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش، با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره جنگ سرد اتحاد جماهیر شوروی، هشدار داد که این چیزی نزدیک به یک لحظه اسپوتنیک است. مافوق صوت محور اصلی فناوری پکن بوده است و یکی از حوزه‌هایی است که چین توانایی‌های برابر یا فراتر از ارتش ایالات متحده را نشان داده است.

اما به گفته مقامات آمریکایی، حوادثی که به طور بالقوه شامل فناوری پیشرفته شرح داده شده در گزارش طبقه بندی شده است، هیچ گونه پیشرانه های مافوق صوت را شامل نمی شود و همچنین بالون جاسوسی چین که بحران دیپلماتیک ایجاد کرد، وجود ندارد.

ایوان مدیروس، استاد دانشگاه جورج تاون و مدیر ارشد آسیایی، گفت: «ما به هیچ مدرکی بیش از این نیاز نداریم که در یک رقابت طولانی‌مدت شبیه به جنگ سرد قرار داریم که در دهه آینده به صورت نظامی و اطلاعاتی بیان خواهد شد. در شورای امنیت ملی کاخ سفید در دولت اوباما، در مورد اپیزود بالون مربوط به چین گفت. و چیزی که این رابطه فاقد آن است، مکانیسم‌هایی برای مدیریت آن است.»

اریک اشمیت، مایکل کراولی، هلن کوپر سوگند آدام انتوس گزارش کمک کرد

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان