فروشگاه های زنجیره ای باید حمایت شوند

فروشگاه های زنجیره ای در کیشور نقش بسزایی در تامین و توزیع کالاهای اساسی برای مصرف کنندگان و مردم دارند اما نقش آنها در افزایش قیمت ها کاملا صفر است.

صدها فروشگاه زنجیره ای در سراسر کشور در حال فعالیت هستند که در کنار ارائه خدمات به مردم، زمینه اشتغال مستقیم بیش از 40 هزار نفر را فراهم کرده اند. این مدل از فروشگاه ها با عرضه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با قیمت و کیفیت یکسان در سراسر کشور توانسته در بحران ها و یکی از عوامل مهم در برقراری عدالت جمعی موثر باشد.

یکی از اعضای فراکسیون اقتصاد شورای اسلامی در این خصوص می گوید: ثبات قیمت کالاها، نظارت دقیق و آسان و سهولت دسترسی مردم به کالاها و خدمات از جمله نشانه های فعالیت مثبت فروشگاه های زنجیره ای است. که با حمایت این حوزه باید شاهد توسعه فعالیت ها باشیم و از خسارت وارده متاسف باشیم.»

جلال رشیدی کوچی با اشاره به لزوم حمایت از فعالیت فروشگاه های زنجیره ای اظهار می کند: فعالیت فروشگاه های زنجیره ای در سطح کیشور سال هاست که از سر گرفته شده و برخی از این فروشگاه ها در سطح کیشور فعالیت می کنند. زمان و ارائه خدمات به مردم. امروز نیز شاهد گسترش فعالیت فروشگاه های زنجیره ای در سطح کیشور هستیم.»

وی ادامه داد: مهم ترین و مثبت ترین نکته در مورد فعالیت فروشگاه های زنجیره ای قیمت کالاهایی است که در این فروشگاه ها به مصرف کنندگان عرضه می شود. به عنوان مثال اگر قیمت نیم کیلوگرم گوجه فرنگی در یک فروشگاه زنجیره ای در تبریز 20 هزار تومان باشد، این محصول نیز با همین قیمت در فروشگاه زنجیره ای به مصرف کننده عرضه می شود.

نماینده مردم مرودشت در شورای اسلامی بیان می کند: تثبیت قیمت اجناس در این فروشگاه ها بسیار مفید و مهم است. گاهی می بینیم که در مغازه های کوچکتر کنترل کمتری روی قیمت اجناس وجود دارد و حتی قیمت یک کالا در یک مغازه با مغازه دیگر متفاوت است. یکی دیگر از مسائل مثبت در فعالیت فروشگاه های زنجیره ای نظارت بر عملکرد آنها است که سهولت و دقت بیشتری دارد.

وی تاکید می کند: از طریق سامانه فروشندگان این فروشگاه ها و دیده شدن بیشتر در بین مردم، نظارت بهتری بر فعالیت این فروشگاه ها صورت می گیرد و در صورت مشاهده تخلف، دستگاه های نظارتی می توانند به سرعت شناسایی کنند. و وارد موضوع شوید.» از سوی دیگر گسترش فعالیت فروشگاه های زنجیره ای موجب توسعه فرهنگ شهرنشینی و فرهنگ خرید شده و راحتی بیشتری را برای دسترسی مردم به کالاهای مورد نظر ایجاد کرده است.

رشیدی کوچی افزود: امروز مردم می توانند با مراجعه به فروشگاه های زنجیره ای سبد خرید متناسب با نیاز خود داشته باشند. اما در کنار آثار مثبت، آثار منفی نیز وجود دارد که باید برای کاهش این آسیب ها به حداقل برسد. با نظارت بیشتر و رعایت قانون می توان این خسارات را کنترل کرد.

وی در ادامه به شایعاتی مبنی بر فروش فروشگاه ها به تولیدکنندگان به منظور کاهش کیفیت و کمیت اجناس و قیمت آنها اشاره کرد و اظهار داشت: دولت می تواند به عنوان یک ناظر قوی در این زمینه عمل کند. هر چقدر هم شاهد افزایش تعداد فروشگاه های زنجیره ای و توسعه فعالیت آنها باشیم، در واقع این نگرانی کاذبی است که در ذهن برخی افراد ایجاد شده است که مثلاً یک فروشگاه زنجیره ای به دلیل قدرت آن، می تواند با تولیدکننده چانه بزند و کیفیت و قیمت کالا را افزایش یا کاهش دهد، حل می شود. چنین مشکلاتی به هیچ وجه امکان پذیر نیست و هیچ یک از تولیدکنندگان به خاطر فروشگاه های زنجیره ای به برند خود لطمه نمی زنند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: از سوی دیگر به نظر من صاحبان فروشگاه های زنجیره ای به این سطح از قدرت دسترسی ندارند تا بر تولیدکنندگانی که برخی کالاهای صادراتی را نیز تولید می کنند، نفوذ کنند. باید از این حواشی فاصله بگیریم و در جهت ارتقای خدمات این فروشگاه ها به مردم حرکت کنیم.»

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما