شاختار دونتسک: باشگاه فوتبال بار دیگر خانه خود را از دست داد. اکنون به اروپا سفر می کند و برای قربانیان جنگ در اوکراین پول جمع آوری می کند

این سر و صدایی بود که ستاره سابق فوتبال بین‌المللی می‌گوید بلافاصله “سر و بدن” او را به زادگاهش کرواسی منتقل کرد، جایی که او به عنوان یک کودک هشت ساله در آنجا زندگی می‌کرد که جنگ در یوگسلاوی آن زمان آغاز شد.

بنابراین هنگامی که باشگاه فوتبال او شاختار دونتسک مجبور شد کیف را ترک کند، شهری که از سال 2014 یکی از پایگاه های موقت این تیم بود، در شروع تهاجم روسیه، متأسفانه این سناریویی بود که سرنا بیش از حد با آن آشنا بود.

ملی پوش سابق کرواسی تنها 39 سال سن دارد، اما او قبلاً سه جنگ را در زندگی خود تجربه کرده است. ابتدا در کرواسی در اوایل دهه 1990، سپس در سال 2014 در منطقه دونباس اوکراین – خانه واقعی شاختار – و اکنون در بسیاری از نقاط کشور.

سرنا که مدیر فوتبال شاختار دونتسک است، درباره دوران کودکی خود می گوید: «خاطره خوبی نبود. “وقتی شروع کردم به فراموش کردن این موضوع و لذت بردن از زندگی، دوباره صدای آژیر را شنیدم.

“من قوی هستم. من می خواهم قوی باشم، اما گاهی اوقات به خاطر همه چیز سخت است، زیرا شما دو بار خانه خود را از دست دادید. در این لحظه، مهم است که مثبت باشید، قوی باشید و به همه احساس مثبت بدهید.”

خواندن: “قلب من پاره شده است” – با ادامه جنگ در خانه، این شناگران جوان معلول اوکراینی در ترکیه سرگردان هستند
داریجو سرنا در سال 2009 با شاختار دونتسک قهرمان جام یوفا شد.

سرنا – که به همراه بقیه اعضای تیم، یک روز پس از شروع تهاجم روسیه موفق به فرار از اوکراین شد – قدرت خود را در کمک به کسانی که بیشترین آسیب را از جنگ در اوکراین متحمل شده اند، یافته است.

شاختار، جایی که سرنا پس از 15 فصل بازی، یک اسطوره باشگاه است، تقریباً هشت سال است که از زمان شروع جنگ بین جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و نیروهای اوکراینی در سال 2014، بی خانمان بوده است.

سرنا پس از بازنشستگی از فوتبال حرفه ای در سال 2019، قبل از اینکه مدیر فوتبال این باشگاه شود، نقش کمک مربی در شاختار را بر عهده گرفت.

او کاملاً آگاه است که وضعیت اسفناک او و بقیه اعضای تیم در مقایسه با کسانی که در خط مقدم می جنگند چیزی نیست و به رهبری تلاش های باشگاه در ارائه پشتیبانی از سربازان و پناهندگان اوکراینی کمک کرده است.

شاختار در حال حاضر در میانه یک تور اروپایی – “تور جهانی برای صلح” – است که در طی آن آنها با تعدادی از باشگاه ها بازی خواهند کرد تا برای کسانی که در جنگ گرفتار شده اند پول جمع آوری کنند.

سرنا به دان ریدل از CNN Sport می گوید: «ما نمی توانیم خودمان را با مردم اوکراین مقایسه کنیم. اما ما یک تیم فوتبال هستیم، ما بازیکنان فوتبال هستیم و تلاش می کنیم کاری را انجام دهیم که بلدیم انجام دهیم — و آن بازی فوتبال است.

خواندن: دروازه بان اوکراینی در حالی که پیام امید به کشورش می فرستد می گوید: پوتین یک قاتل است.
داریجو سرنا 134 بازی ملی برای کرواسی جمع آوری کرد و در دو جام جهانی بازی کرد.

«تمام درآمدی که از بلیط‌ها و حامیان مالی این بازی‌ها دریافت می‌کنیم، برای بچه‌ها، برای افرادی که در شرایط بسیار سختی هستند، به اوکراین می‌فرستیم.

“به همراه ما [club] رئیس جمهور، رینات آخمتوف – که هنوز هم هر روز به روش ها، داروها و همه چیز به شهروندان اوکراینی کمک می کند – ما اکنون مانند یک خانواده هستیم و تلاش می کنیم تا امروز تمام تلاش خود را برای کمک به شهروندان اوکراین در این سختی انجام دهیم. وضعیت.”

قبل از بازی افتتاحیه تور، شکست 1-0 از غول یونانی المپیاکوس، بازیکنان شاختار تی شرت هایی را پوشیدند که نام مکان هایی در اوکراین که بیشترین آسیب را از حملات روسیه دیده بودند، از جمله ماریوپل و ایرپین را نشان می داد.

شاختار از آن زمان تاکنون بازی هایی را با تیم های فنرباغچه و آنتالیا اسپور ترکیه و تیم لهستانی لچیا گدانسک انجام داده است و یک بازی با هادوک اسپلیت کرواسی برای 1 ماه مه برنامه ریزی شده است.

در بازی مقابل گدانسک در اوایل این ماه لحظه‌ای بسیار تکان‌دهنده بود که دمیترو کدا، یک پناهنده 12 ساله اوکراینی، به عنوان بازیکن تعویضی در آخرین لحظه وارد زمین شد و گل پیروزی را به ثمر رساند.

کدا که پس از گذراندن سه هفته در سکونت در هنگام بمباران شهر توسط نیروهای روسی، از زادگاهش ماریوپول در اوکراین فرار کرد، توسط بازیکنان هر دو تیم مورد حمله قرار گرفت و به‌عنوان جشن در اوج نگه داشته شد.

داریجو سرنا پس از گلزنی مقابل بوروسیا دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا در دونباس آرنا در سال 2013 جشن می گیرد. سال بعد، شاختار به اجبار خانه اش را ترک کرد.

روبرتو دی زربی، سرمربی شاختار پس از بازی توضیح داد که تصمیم مبنی بر ورود کدا و گلزنی “خودجوش” بوده است.

تا کنون، شاختار می گوید که این تور 8.2 میلیون گریونای اوکراینی (271000 دلار) جمع آوری کرده است که حدود یک چهارم از مجموع آن در حال حاضر به بنیاد آخمتوف در اوکراین منتقل شده است.

سرنا به یاد می آورد: «وقتی از بازیکنان اوکراینی پرسیدم: «آیا برای مثال، در هر بازی دوم، هر بازی سوم آماده هستید؟» «هر چه بازی‌ها بیشتر شود [we play]، پول بیشتر برای اوکراینی ها.

“آنها به من پاسخ دادند: “داریجو، ما اوکراینی هستیم. ما می توانیم همه چیز را انجام دهیم.” و برای من، آن لحظه ای بود که هرگز فراموش نمی کنم.

“اما این مردم اوکراین هستند. من 19 سال پیش آمدم و آنها از روز اول من را مانند بخشی از خانواده خود پذیرفتند و من و خانواده ام هرگز آن را فراموش نخواهیم کرد. من بیشتر در اوکراین زندگی کرده ام تا در کرواسی. امروز من اوکراینی هستم و هر کاری که بتوانیم در این لحظات سخت برای آنها انجام دهیم، انجام خواهیم داد. باور کنید.

“من افتخار می کنم که آنجا زندگی کردم، آنجا بازی کردم، آنها را دیدم زیرا آنها افرادی با قلب بزرگ و همیشه مثبت هستند. آنها به کسی حمله نکردند. آنها نمی خواستند یک سانتی متر از زمین یک کشور دیگر را بگیرند. و آنها امروز قهرمان هستند. من و شخصاً به آنها افتخار می کنم و تا آخر با آنها خواهم بود.”

سرنا توضیح می دهد که پردازش جنگ برای اعضای جوان تر تیم شاختار به ویژه دشوار بوده است.

در میان آنها کاپیتان سابق یک باشگاه در ماریوپول است که پس از “همه چیز” او در جریان بمباران مداوم روسیه از شهر توسط روسیه برای بازی با تیم در تور آنها دعوت شد.

سرنا می گوید: «اول از همه خوب است که آنها جوان هستند. “در مقابل آنها یک حرفه طولانی است و این فقط می تواند آنها را قوی تر کند. من یک چیز را می گویم: زیباترین دوران کرواسی 10 یا 15 سال پس از جنگ بود.

من معتقدم که اوکراین تا آخر متحد خواهد بود و بعد از جنگ با هم خواهیم بود. با هم می نوشیم، با هم لبخند می زنیم، با هم گریه می کنیم.

روز سه شنبه لیگ برتر اوکراین فصل 2021-22 به دلیل ادامه جنگ به حالت تعلیق درآمد. شاختار دونتسک و دینامو کیف در 24 فوریه در رده های اول و دوم قرار گرفتند و به همین دلیل جواز حضور در لیگ قهرمانان فصل آینده را کسب خواهند کرد.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان