“رکود شدید اقتصادی” در انتظار اروپا با بحران انرژی است

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) پیش‌بینی اقتصادی تیره‌ای را برای سال 2023 در 26 سپتامبر منتشر کرد که نشان می‌دهد در صورت بدتر شدن بحران انرژی فعلی، اروپا با شرایط اقتصادی بسیار دشواری روبرو خواهد شد و دمای زمستان احتمالاً عامل تعیین‌کننده خواهد بود.

در سرتاسر جهان، OECD پیش‌بینی می‌کند که تولید ناخالص داخلی ۲.۸ تریلیون دلار کمتر از پیش‌بینی شده در مجمع مستقر در پاریس پیش از حمله روسیه به اوکراین باشد – که کاهشی از انتظارات به اندازه کل اقتصاد فرانسه است.

ماتیاس کورمان، دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در بیانیه ای گفت: «اقتصاد جهانی در پی جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی، غیرقانونی و غیرقانونی روسیه علیه اوکراین، شتاب خود را از دست داده است». رشد تولید ناخالص داخلی در بسیاری از اقتصادها متوقف شده است و شاخص های اقتصادی حاکی از کندی طولانی مدت است.

این امر با پیش بینی سایر نهادهای اقتصادی بین المللی – به ویژه هشدار کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین المللی پول در ماه ژوئیه، حتی قبل از قطع جریان گاز از طریق خط لوله نورد استریم توسط روسیه، مطابقت دارد که اختلال در عرضه گاز خطر فرو بردن اقتصادهای اروپایی را در رکود ایجاد می کند.

آلمان احتمالا “بیشترین آسیب را خواهد دید”

منطقه یورو با بزرگترین بازنگری نزولی در جهان روبرو است – با رشد کلی 0.3 درصد در مقابل پیش بینی 1.6 درصدی در ژوئن. OECD همچنین پیش بینی می کند که بزرگترین اقتصاد اروپا آلمان در سال 2023 دچار رکود شود که حداقل دو فصل متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی تعریف می شود. انتظار می رود تولید آلمان در سال آینده 0.7 درصد کاهش یابد، در حالی که پیش بینی قبلی رشد 1.7 درصدی بود.

گوستاوو هورنشتاین، اقتصاددان و مدیر صندوق در مدیریت دارایی دوروال، گفت: این یک پیش بینی واقع بینانه است، آلمان احتمالاً در زمستان امسال بیشترین آسیب را از شوک انرژی خواهد دید. رکود اقتصادی آلمان به دلیل وابستگی آن به گاز روسیه و اندازه تولید – بخشی حساس به مشکلات تامین انرژی – به عنوان نسبتی از اقتصاد این کشور پیش بینی می شود.

انتظار می رود دیگر اقتصادهای بزرگ منطقه یورو از رکود فرار کنند و رشد 0.6 درصدی در فرانسه، 0.4 درصدی در ایتالیا و 1.5 درصدی در اسپانیا پیش بینی می شود، در حالی که وزارت دارایی فرانسه برای محاسبات بودجه سال 2023 خود رشد یک درصدی را برنامه ریزی کرده است.

اما پیش‌بینی‌های OECD می‌تواند بسته به چگونگی توسعه بحران انرژی در زمستان امسال به سمت پایین بازنگری شود.

OECD هشدار داد که “ابهام قابل توجهی در مورد چشم انداز اقتصادی، با خطرات نزولی قابل توجهی وجود دارد”، به ویژه “احتمال کمبود گاز در فصل زمستان”. در بدترین سناریو، رشد منطقه یورو – که در حال حاضر 0.3 درصد پیش‌بینی می‌شود – می‌تواند این پیش‌بینی را 1.25 درصد کاهش دهد و به منطقه رکود وارد شود.

هورنشتاین گفت که آیا این اتفاق می افتد یا نه “به سادگی به دمای زمستان این زمستان بستگی دارد.” “اگر هوا خیلی سرد باشد، منابع انرژی سریعتر تمام می شود. و خطر این است که تقاضا برای گاز و برق برای گرمایش بسیار بیشتر از عرضه باشد.”

OECD اشاره کرد که ذخایر گاز اتحادیه اروپا در سال جاری به میزان قابل توجهی افزایش یافته است – بین 80 تا 90 درصد در اکثر کشورهای عضو. با این حال، قیمت گاز و برق در حال حاضر بسیار بالا است – و OECD نشان می دهد که این خطر کاملا وجود دارد که اروپایی ها با کمبود مواجه شوند، به خصوص اگر زمستان سختی باشد یا تامین کنندگان گاز غیرروسی ناامید شوند.

OECD سناریوهای مختلفی را برای ذخایر گاز اروپا در بازه زمانی اکتبر 2022 تا آوریل 2023 ترسیم کرده است. بهترین سناریو کاهش 10 درصدی مصرف گاز را به دلیل اجرای طرح های کاهش تقاضا توسط کشورهای اروپایی پیش بینی می کند. در این صورت، ذخایر آنها برای زمستان کافی خواهد بود.

با این حال، وضعیت در دو سناریوی دیگر که توسط OECD مدل شده است، بد به نظر می رسد. اگر کشورهای اروپایی مانند دوره 2017 تا 2021 به مصرف گاز خود ادامه دهند، در فوریه 2023 با خطر شدید اختلال در تامین انرژی مواجه خواهند شد. .

“صنعت در آخر است”

علاوه بر آب و هوا، “توانایی صنعت تولید به طور خاص و اقتصادهای اروپایی به طور کلی در مدیریت مصرف انرژی خود” عامل اصلی تعیین کننده چگونگی پیشرفت خواهد بود.

افزایش شدید قیمت انرژی در حال حاضر به سود بسیاری از شرکت‌ها در بخش‌های انرژی‌بر آسیب می‌زند – چندین شرکت مانند شرکت فرانسوی شیشه Duralex را مجبور به کاهش فعالیت‌های خود کرده است.

هورنشتاین می‌گوید: «وقتی نوبت به مقابله با مشکلات انرژی می‌رسد، اکثر دولت‌ها اولویت را به خانواده‌ها و خدمات عمومی مانند بیمارستان‌ها می‌دهند – و صنعت در رتبه آخر قرار می‌گیرد.» بنابراین در صورت وقوع رکود، اینجاست که بیشترین خسارت در زمستان امسال در اروپا وارد می شود.

اگر بحران انرژی بدتر شود، قطع گاز و برق می تواند ابتدا بخش تولید را تحت تاثیر قرار دهد. بر اساس گزارش بانک جهانی، با توجه به اینکه این بخش 23 درصد از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را در سال 2021 تشکیل می داد، این تأثیر شدیدی بر اقتصادهای اروپایی خواهد داشت.

یکی دیگر از دلایل ترس از رکود اقتصادی این است که بانک‌های مرکزی به شدت متعهد به افزایش نرخ‌های بهره برای کاهش تورم هستند، تورمی که در ماه آگوست سالانه 9.1 درصد بود. در واقع، بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ ها را در اوایل سپتامبر به میزان بی سابقه 75 واحد افزایش داد – از 0 درصد به 0.75 درصد. بانک مرکزی اروپا هشدار داد که افزایش نرخ بهره بیشتری در راه است.

اما افزایش شدید نرخ‌های بهره به‌عنوان هزینه‌ای که در مبارزه با تورم پرداخت می‌شود، چشم‌انداز رشد را به شدت کاهش می‌دهد.

OECD نوشت: «سیاست های پولی انقباضی بیشتر در اکثر اقتصادهای بزرگ مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که فشارهای تورمی به طور پایدار کاهش می یابد». با توجه به عدم قطعیت در مورد سرعت اثرگذاری نرخ‌های بهره بالاتر و سرریزهای ناشی از انقباض در سایر نقاط جهان، این باید به دقت کالیبره شود.

انجمن مستقر در پاریس به دولت‌ها توصیه می‌کند از سیاست‌های مالی برای کاهش درد استفاده کنند – اما بدون اینکه تورم را با گرانی بدتر کنند: «حمایت مالی می‌تواند به کاهش تأثیر هزینه‌های بالای انرژی بر خانوارها و شرکت‌ها کمک کند، اما باید بر کمک به آسیب‌پذیرترین افراد متمرکز شود. حفظ انگیزه برای کاهش مصرف انرژی اقدامات مالی برای کاهش استانداردهای زندگی باید از محرک های مداوم در زمان تورم بالا جلوگیری کند. نقل و انتقالات با تست درآمد به خانوارها به طور کلی با این معیار مطابقت دارد.

هورنشتاین گفت، هر چند دولت ها این بحران را در کوتاه مدت مدیریت کنند، بهبود بخش انرژی اروپا “سال ها طول می کشد”. وی با ابراز خوش‌بینی نسبت به کوتاه‌مدت، خاطرنشان کرد: زمستان به پایان می‌رسد و فاز حاد بحران انرژی نیز همراه با آن به پایان می‌رسد.

با این وجود، هورنشتاین نسبت به چشم انداز میان مدت بدبین تر بود. ما احتمالاً دوران سختی را با رکود شدید اقتصادی پشت سر خواهیم گذاشت. ما با رکود و مبارزه با تورم روبرو هستیم و احتمالاً تا سال 2024 شاهد بهبودی نخواهیم بود.”

این مقاله از اصل به زبان فرانسوی اقتباس شده است.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances