رهبر امارات پسر خود را به عنوان ولیعهد ابوظبی معرفی کرد


ابوظبی، امارات
CNN

رهبر امارات متحده عربی روز چهارشنبه پسر ارشد خود را به عنوان ولیعهد ابوظبی و جانشین احتمالی خود به عنوان رئیس جمهور دومین اقتصاد بزرگ عربی معرفی کرد.

خبرگزاری دولتی WAM گزارش داد، شیخ محمد بن زاید آل نهیان (MBZ)، رئیس جمهور امارات و حاکم ابوظبی، شیخ خالد بن محمد را به عنوان ولیعهد این امارت معرفی کرد.

این اقدام 10 ماه پس از آن صورت می گیرد که MBZ پس از مرگ برادرش شیخ خلیفه رئیس جمهور این کشور خلیج فارس شد. نفت خیز امارات متحده عربی یکی از اعضای کارتل نفت اوپک است و کنترل برخی از بزرگترین صندوق های ثروت دولتی جهان را در دست دارد. این کشور فدراسیونی متشکل از هفت امارت است که هر کدام خانواده حاکم خود را دارند که مرکز تجاری و گردشگری منطقه دبی را نیز شامل می شود.

MBZ همچنین برادر خود شیخ منصور بن زاید را به عنوان معاون رئیس جمهور امارات منصوب کرد، سمتی که وی با حاکم دبی و نخست وزیر امارات، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (MBR) 73 ساله که پدر او نیز هست، مشترک خواهد بود. در قانون. این سمت قبلاً تنها در اختیار حاکم دبی بود.

شیخ منصور، 52 ساله، از سال 2009 معاون نخست وزیر امارات متحده عربی است و در این ماه رئیس موباداله، یکی از صندوق های ثروت دولتی امارات متحده عربی شد که دارایی های 17 میلیارد دلاری را مدیریت می کند. شیخ منصور مالک باشگاه فوتبال منچستر سیتی در لیگ برتر است.

دو برادر رئیس جمهور، شیخ طحن بن زاید و شیخ هزا بن زاید روز چهارشنبه به عنوان معاون حاکم ابوظبی معرفی شدند. شیخ طحنون مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و رئیس سازمان سرمایه گذاری ابوظبی است که دارایی هایی به ارزش 790 میلیارد دلار است.

سینزیا بیانکو، یکی از اعضای مهمان در شورای روابط خارجی اروپا، گفت که نامگذاری معاون دوم رئیس جمهور برای اولین بار نشان دهنده تلاش ابوظبی برای متمرکز کردن قدرت “به روشی فراگیر” است. او گفت که انتصاب شیخ منصور بن زاید به این سمت در کنار حاکم دبی MBR احتمالاً عمدی بوده است، زیرا او داماد MBR است.

او گفت: «هدف کلی همه این انتصابات متمرکز کردن بدون برهم زدن وحدت و پراکندگی بیش از حد در خانواده های مختلف سلطنتی امارات است.

رئیس‌جمهور امارات متحده عربی می‌خواست به اعضای خانواده‌اش مناصب برجسته‌ای در ابوظبی بدهد زیرا «داشتن یک موقعیت پیشرو در ابوظبی، داشتن موقعیت پیشرو در کل کشور است».

بادر السیف، استادیار تاریخ دانشگاه کویت، در توییتر گفت که اشتراک پست معاون رئیس جمهور بین دبی و ابوظبی لزوماً نقش دبی را از بین نمی برد زیرا MBR قبلاً نخست وزیر بوده است.

نادین ابراهیم در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما