ده ها زن و دختر ربوده شده توسط افراط گرایان در بورکینافاسو آزاد شدند

داکار، سنگال – به گفته این شبکه تلویزیونی ملی، بیش از 60 زن و دختر که هفته گذشته در کشور بورکینافاسو در غرب آفریقا ربوده شده بودند، روز جمعه آزاد شدند.

این آدم ربایی در خارج از دو روستا در نزدیکی شهر شمالی آربیندا در حالی رخ داد که زنان در جستجوی میوه ها و برگ های وحشی بودند. اما روز جمعه، شبکه تلویزیونی RTB گفت که 62 زن و دختر و همچنین چهار نوزاد پیدا شده و به اوگادوگو، پایتخت منتقل شده اند.

پخش کننده تصاویری از گروهی از زنان را پخش کرد که روی زمین نشسته بودند، چند سطل و قوطی جری را در دست گرفته بودند، در حالی که افسران نظامی با لباس های خسته دور آنها ایستاده بودند. در این گزارش آمده است که 39 نفر از آنها کمتر از 18 سال داشتند.

بورکینافاسو، کشوری محصور در خشکی که زمانی به تحمل مردمش در برابر تفاوت ها افتخار می کرد، توسط گروه های افراطی وابسته به القاعده و دولت اسلامی که در سال های اخیر از کشور همسایه مالی، جایی که حدود یک دهه پیش تهاجم کردند، گسترش یافته است، تسخیر شده است. .

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد و آژانس های بشردوستانه، این گروه های جهادی در شمال و شرق بورکینافاسو جای پای خود را به دست آورده اند و هزاران نفر را کشته و دو میلیون نفر را آواره کرده اند – حدود 10 درصد جمعیت کشور.

مشکلات کشور گاه با نیروهای مسلح آن که در روستاهایی که ساکنان آن مظنون به حمایت از جهادگران بودند، قتل‌های غیرقانونی انجام داده‌اند و گروه‌های هوشیار مسلحی که برای دفاع از جوامع پدید آمده‌اند، اما آموزش‌های کمی دیده‌اند و اغلب با کشتار نیز همراه بوده‌اند، تشدید شده است. بخشودگی.

در شمال کشور، جایی که زنان ربوده شدند، گروه‌های جهادی از تردد کامیون‌های حامل مواد غذایی در جاده‌ها جلوگیری می‌کنند و ساکنان را مجبور می‌کنند برای تهیه آذوقه برای جلوگیری از گرسنه ماندن، دورتر به بیرون بروند.

به گفته دولت که روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد حدود 50 زن ربوده شده اند، ستیزه جویان مسلح این زنان، دختران و نوزادان را در دو گروه جداگانه در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته ربودند. خبر آزادی آنها در روز جمعه حاکی از آن بود که تعداد قربانیان احتمالاً بیشتر از آنچه در ابتدا اعلام شده بود بوده است.

همچنین جمعه شب مشخص نیست که آیا همه زنان و دختران نجات یافته اند یا برخی از آنها کشته شده اند. ارتش هیچ جزئیاتی در مورد چگونگی آزادی زنان و کودکان ارائه نکرد.

اعضای ارتش بورکینافاسو علیرغم از دست دادن بخش‌های وسیعی از اراضی خود به گروه‌های افراطی، یک سال پیش رئیس‌جمهور منتخب این کشور را که به‌طور دموکراتیک انتخاب شده بود، سرزنش کردند و او را به خاطر کم کاری برای ایجاد ثبات در کشور سرزنش کردند. سپس، هشت ماه بعد، یک کاپیتان کودتای دیگری انجام داد و دوباره استدلال کرد که رهبر نظامی کشور امنیت آن را تضعیف کرده است.

آن کاپیتان، ابراهیم ترائوره، رهبر جدید کشور شد و بازیابی مناطق از دست رفته به دست گروه های مسلح را در اولویت خود قرار داد. اما بر اساس برآوردهای گروه های تحقیقاتی و رهبران منطقه ای، دولت تنها حدود نیمی از کشور را کنترل می کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، نزدیک به یک میلیون نفر در مناطق محاصره شده در شمال و شرق کشور زندگی می کنند. کاروان هایی که توسط ارتش اسکورت می شوند، گاهی اوقات تدارکاتی را به همراه دارند که اغلب در معرض خطر بزرگی قرار دارند.

در آگوست 2021، 80 نفر از جمله 65 غیرنظامی در حمله به کاروانی که آنها را به آربیندا می برد، کشته شدند. در سپتامبر گذشته در عملیاتی مشابه در این منطقه ده ها غیرنظامی کشته شدند.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما