دلایل اصلی افزایش قیمت دلار؛ گردش نقدینگی از بازار مسکن و بورس به سمت بازار دلار و طلا

فرارو- در پایان هفته گذشته قیمت دلار به صورت غیر رسمی به روز شد. کارشناسان دلیل افزایش قیمت این ارز بین المللی را افزایش سطح انتظارات از تورم و رد و بدل شدن دارایی ها در بازار می دانند. حال باید دید که آیا دلار در هفته جاری به روند صعودی خود ادامه می دهد یا اینکه قیمت کاهش می یابد.

لطفا فرار کنید پس از تغییر فاز سیگنال‌های سیاسی حول محور مذاکرات توافق هسته‌ای در هفته‌های اخیر، به مرور سطح انتظارات تورمی در جامعه افزایش یافت و در این راستا فعالان بازار با هدف صیانت از دارایی‌های خود در برابر تورم، اقدام به خرید و نگهداری اسکناس های خارجی مانند دلار و یورو کردند. از سوی دیگر سایر دارایی های حذف شده از بازار سرمایه نیز بر تقاضای بازار ارز و طلا افزوده شد به طوری که فشار خرید در معاملات ارزی افزایش یافت.

همچنین تحلیلگران بازار ارز تهران عوامل مختلفی را به عنوان دلایل افزایش حجم تقاضا و به تبع آن افزایش قیمت دلار مطرح کردند که از مهمترین آنها می توان به “انتظار تورم” و “جریان” اشاره کرد. دارایی های خارج شده از بورس به بازارهای تجاری». با کاهش سیگنال‌های مثبت در رابطه با توافق هسته‌ای، چشم‌انداز افراد جامعه برای گشایش‌های اقتصادی ناشی از بهبود روابط خارجی در ماه‌های آینده تیره‌تر شد.

چرا دلار دوباره بالا رفت؟

دلیل اصلی افزایش قیمت دلار، گردش نقدینگی از بازار مسکن و بورس به سمت بازار دلار و طلا است.

مسعود دانشمند دبيركل اسبق خانه ايران در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دلیل واقعی افزایش قیمت دلار در بازار هیجانی است که ارز نیز وارد بازار شده است، گفت: با توجه به ادامه ناآرامی ها در کشور، بازار ارز دچار مشکل شد. همچنین هفته گذشته بسیار احساسی است. به طوری که قیمت دلار 20 درصد افزایش یافت. همچنین تقاضای زیادی در بازار وجود داشت و هر پیشنهادی که توسط بازارساز ارائه می شد، بازار آن را می خرید.

وی افزود: در هفته جاری اگر اوضاع بازار آرام نباشد، قیمت بازار می تواند به حرکت صعودی خود ادامه دهد. البته به غیر از این موضوع دلایل دیگری نیز در افزایش قیمت دلار دخیل است. در این راستا با توجه به اینکه دولت پول کافی در اختیار ندارد تنها با گفتار درمانی می خواهد بازار را مدیریت کند که در حال حاضر اصلا کارکردی ندارد.

دانشمند گفت: در دو سال گذشته هر بار که ارز در بازار رو به افزایش بود، خبر آزادسازی 7 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران در کره جنوبی مطرح می شد که تنها خبر بود. الان هم بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره آزادسازی این ارزها در کره و سایر کشورها صحبت می کنند، اما هیچ یک از تیترهای بازار واکنش مثبتی به این موضوع نشان نمی دهند، زیرا مشخص است که این روزنامه فقط به منظور درمان و جنبه واقعی آن. خودش آن را نمی گیرد.»

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: طی سه ماه گذشته توافق مهمی در بازار ملک ایران رخ داده است که بسیار مهم است. حتی در شرایطی که انتظارات تورمی بالا بود و چشم انداز روشنی برای آینده بازار مسکن وجود نداشت. دلیل این موضوع این است که با وجود این وضعیت، افزایش عرضه این واحدهای لوکس برای عرضه بوده است.»

وی ادامه داد: در حال حاضر پولی که از بازار مسکن خارج شده به بازار طلا و ارز سرازیر شده است. به همین دلیل شاهد افزایش چشمگیر تقاضا برای خرید طلا و دلار در بازار هستیم. از سوی دیگر طی دو ماه گذشته نیز هر روز شاهد خروج پول سهامداران حقیقی از بورس بودیم که هدف این منابع نیز ارز و سکه بازار بوده است. بنابراین در این مدت شاهد گردش نقدینگی از بازار مسکن و بورس به سمت بازار طلا و دلار هستیم.

این دانشمند گفت: در حال حاضر با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد، کسانی که پول نقد قابل توجهی در دست دارند ترجیح می دهند دارایی های خود را به دارایی های ارزشمندی مانند طلا، سکه و دلار تبدیل کنند و در وهله اول می توانند در ارزش خود صرفه جویی کنند. سرمایه آنها در برابر کاهش ارزش ریال. به این ترتیب منابع آنها ارزش خود را در برابر تورم حفظ خواهد کرد. دوم اینکه نقدینگی طلا و ارز بسیار بیشتر از مسکن است و به راحتی می توانند طلا و ارز را به نقد یا دارایی دیگر تبدیل کنند. وضعیت بورس نیز کاملا مشخص است، با توجه به افتی که این بازار در این مدت به ثبت رساند، اعتماد مردم از بورس سلب شده و شاهد خروج نقدینگی از بورس به سایر بازارهای موازی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که ایالت کیشور آرام نشود رشد قیمت دلار متوقف نخواهد شد. بنابراین مسئولان باید به دنبال آرامش و ثبات در جوانان باشند تا بازار دلار نیز هیجان زدایی شود و تقاضا کاهش یابد. در حال حاضر مردم در مقابل صرافی ها صف کشیده اند و قصد دارند از سهم دو هزار دلاری که هر سال متعلق به آنهاست استفاده کنند. بنابراین باید اوضاع آرام شود و از طرفی ارز به تشخیص بانک مرکزی در سطح کافی باشد تا بتواند بازار را مدیریت کند. تا قیمت دلار آرام شود و به ثبات برسد.

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما