در حالی که نیروهای سومالی برای پایان دادن به محاصره هتل الشباب در حال مبارزه هستند، تعداد کشته ها افزایش می یابد

نیروهای امنیتی سومالی همچنان در حال نبرد روز شنبه برای پایان دادن به محاصره خونین هتل موگادیشو توسط جنگجویان جهادی بودند که به گفته مقامات، از زمان آغاز حمله بیش از 24 ساعت پیش، حداقل 13 غیرنظامی را کشته است.

شبه نظامیان وابسته به القاعده الشباب شامگاه جمعه به هتل حیات در پایتخت سومالی یورش بردند و قبل از اینکه مدعی کنترل ساختمان شوند، بمب ها را منفجر کردند و شلیک کردند.

با شروع حمله، ده‌ها نفر به دام افتادند و اگرچه مقامات گفتند ده‌ها نفر از جمله کودکان نجات یافته‌اند، اما مشخص نیست که چه تعداد در داخل آن باقی مانده‌اند.

صدای تیراندازی و انفجارهای پراکنده در هنگام تاریکی شنیده می شد و گزارش ها حاکی از آن بود که پلیس به داخل ساختمان رفته و خسارات گسترده ای در سراسر آن وارد شده است.

بررسی جزئیات در هرج و مرج دشوار است و یک حلقه امنیتی گسترده در اطراف منطقه هتل پرتاب شده است و جاده ها مسدود شده است.

دولت هنوز در مورد این حمله که بزرگترین حمله در موگادیشو از زمان روی کار آمدن حسن شیخ محمد رئیس جمهور جدید سومالی در ژوئن پس از ماه ها بی ثباتی سیاسی است، اظهار نظر عمومی نکرده است.

الشباب که 15 سال است علیه دولت شکننده کشور شاخ آفریقا شورش مرگباری به راه انداخته است، مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

محمد عبدیکادیر، فرمانده امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که تعداد غیرنظامیان تایید شده که کشته شده اند 13 نفر است، در حالی که افسر پلیس ابراهیم دوال گفت که بیش از 10 نفر کشته شده اند.

عبدی‌کادیر گفت: «نیروهای امنیتی ده‌ها غیرنظامی از جمله کودکان را که در ساختمان محبوس شده بودند، نجات دادند.

مدیر بیمارستان اصلی تروما موگادیشو، محمد عبدرحمن جاما، گفت که او در حال مداوا کردن حداقل 40 نفر از مجروحان حمله به هتل و حمله خمپاره ای جداگانه به منطقه دیگری از پایتخت است.

کودکانی که در توالت پنهان شده بودند

یک زن به نام حیات علی گفت که سه اقوام جوان بین چهار تا هفت ساله توسط نیروهای امنیتی که در یک توالت هتل مخفی شده بودند در حالت شوک پیدا شدند اما بعداً به خانواده خود پیوستند.

یکی دیگر از بازماندگان به خبرگزاری فرانسه گفت که او و برخی از همکارانش با شنیدن اولین انفجارها قبل از صرف چای در یکی از فضاهای باز هتل، نماز عصر را خوانده بودند.

حسین علی به خبرگزاری فرانسه گفت: «من موفق شدم به سمت دروازه خروجی مجاور دور از افراد مسلح فرار کنم. «مردان مسلح شروع به تیراندازی کردند و من صدای تیراندازی را از پشت سرم می شنیدم، اما به لطف خدا… موفق شدیم فرار کنیم.

وی افزود: «کسانی که ترجیح می‌دادند در داخل ساختمان پناه بگیرند، از جمله یکی از همکارانم فوت کردند».

متحدان سومالی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و ترکیه و همچنین گروه منطقه‌ای IGAD به شدت این حمله را محکوم کرده‌اند و سفارت آمریکا اعلام کرده است که متعهد شده است “به حمایت مستمر از سومالی برای پاسخگویی قاتلان و ساخت و ساز زمانی که دیگران ویران می‌کنند”، این حمله را محکوم کرده‌اند.

موکویه مودی، کمیسر منطقه به خبرگزاری فرانسه گفت که در یک حادثه دیگر، یک رگبار خمپاره به محله ساحلی حمار ججب اصابت کرد.

او گفت: «در میان مجروحان وخیم یک عروس و داماد تازه ازدواج کرده و یک خانواده سه فرزند، یک مادر و پدرشان هستند.

شاهدان از دست‌کم دو انفجار قوی در روز جمعه خبر دادند که افراد مسلح به هتل حمله کردند، مکانی محبوب برای مقامات محلی و قانونگذاران.

پلیس گفت که انفجار اولیه توسط یک بمب گذار انتحاری که به همراه افراد مسلح دیگر به زور وارد هتل شد، ایجاد شد.

شاهدان گفتند که انفجار دوم دقایقی بعد روی داد که با حضور امدادگران، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان به محل حادثه، تلفات بیشتری بر جای گذاشت.

عبدیعزیز ابومصعب، سخنگوی الشباب، اوایل روز شنبه به رادیو آندلس این گروه گفت که نیروهای آن همچنان کنترل ساختمان را در دست دارند و آنها “تلفات سنگینی وارد کرده اند”.

جهادی ها از زمان روی کار آمدن محمد و ماه گذشته حملاتی در مرز اتیوپی چندین حمله را در سومالی انجام داده اند که باعث افزایش نگرانی ها در مورد استراتژی جدید احتمالی شده است.

اوایل این هفته، ایالات متحده اعلام کرد که نیروهایش 13 عامل الشباب را در یک حمله هوایی کشته اند، آخرین مورد از زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن دستور بازگرداندن حضور نیروهای آمریکایی در سومالی را صادر کرد و تصمیم سلف خود، دونالد ترامپ را لغو کرد.

دهه ها هرج و مرج

محمد ماه گذشته گفت که پایان دادن به شورش جهادی بیش از یک رویکرد نظامی نیاز دارد، اما دولت او تنها زمانی با این گروه مذاکره خواهد کرد که زمان مناسب باشد.

الشباب در سال 2011 توسط نیروهای اتحادیه آفریقا از پایتخت بیرون رانده شد، اما همچنان بخش‌هایی از حومه شهر را کنترل می‌کند و همچنان به حملات مرگبار به اهداف سیاسی، غیرنظامی و نظامی ادامه می‌دهد و هتل‌ها و رستوران‌های محبوب اغلب مورد حمله قرار می‌گیرند.

در اوایل ماه جاری، حمزه عبدی بره، نخست وزیر جدید، انتصاب معاون و سخنگوی سابق این گروه، مختار رابو، را به عنوان وزیر دین اعلام کرد.

رابو، 53 ساله، در سال 2017 از الشباب جدا شد و دولت ایالات متحده در مقطعی برای دستگیری او جایزه 5 میلیون دلاری تعیین کرد.

سومالی از زمان سقوط رژیم نظامی سیاد بار در سال 1991 در هرج و مرج فرو رفته است.

برکناری او با جنگ داخلی و قدرت گرفتن حشد الشعبی همراه شد.

مرگبارترین حمله در اکتبر 2017 زمانی رخ داد که یک کامیون مملو از مواد منفجره در یک منطقه تجاری شلوغ موگادیشو منفجر شد و 512 نفر را کشت.

به گفته سازمان ملل، سومالی علاوه بر شورش، در چنگال خشکسالی ویرانگر است که یک میلیون نفر را از خانه های خود رانده و کشور را در سایه قحطی ترک کرده است.

(AFP)

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances