دادگاه نپالی حکم به آزادی چارلز صبحاج از زندان داد

دادگاهی در نپالی دستور آزادی قاتل فرانسوی شارل صبحرج را صادر کرد و مدت حبس ابد وی را که به خاطر قتل یک گردشگر آمریکایی گذرانده بود، کوتاه کرد.

پلیس معتقد بود که آقای صبحرج در دهه 1970 و 1980 حدود 20 نفر را به قتل رساند، اگرچه او تنها در سه قتل محکوم شد. او مظنون به هدف قرار دادن کوله‌پشتی‌های غربی بود که در «مسیر هیپی» (Hippie Trail)، یک مسیر زمینی که بین اروپا و آسیا حرکت می‌کرد و مسافران بزرگسال جوان را جذب می‌کرد، هدف قرار داد.

آقایی که به دلیل توانایی اش در فرار از شناسایی و دستگیری توسط مقامات به “مار” معروف است. صبحرج سوژه چندین دراماتورژی از جمله یک سریال نتفلیکس بوده است. او با ایجاد روابط با روزنامه‌نگارانی که داستان‌های ظالمانه جنایات خود را برای آنها تعریف می‌کرد، شهرت خود را افزایش داد.

گوپال سیواکوتی، وکیل وی در مصاحبه ای گفت که قرار بود روز پنجشنبه از زندانی در کاتماندو، پایتخت نپال آزاد شود، به مقامات مهاجرت تحویل داده شود و به فرانسه بازگردانده شود.

آقای. آقای صبحرج مایل است حداقل یک هفته قبل از بازگرداندن در نپال بماند. سیواکوتی گفت، برای انجام یک معاینه پزشکی برای عارضه قلبی و به دلیل اینکه “چند تیم مستندساز از پاریس می آیند.”

او به عنوان یک سلبریتی، حلقه دوستان خود را دارد. سیواکوتی افزود.

آقای. صبحرج، 78 ساله، بر اساس ماده ای در قانون نپال آزاد شد که به زندانیان مسن اجازه می دهد پس از گذراندن 75 درصد از دوران محکومیت خود، در صورتی که رفتار خوبی در زندان از خود نشان داده اند یا نیاز به درمان پزشکی داشته باشند، آزاد شوند.

او بارها برای آزادی زودهنگام از دادگاه درخواست کرده بود و اسنادی را ارائه کرده بود که ادعای خود را مبنی بر اینکه نیاز به عمل قلب باز دارد، مطابق حکم دادگاه ارائه کرده بود.

دادگاه عالی نپال به دلایل پزشکی با درخواست او موافقت کرد و روز چهارشنبه اعلام کرد که نگه داشتن او در پشت میله‌های زندان “مطابق با حقوق بشر زندانی نیست” و دستور داد تا او ظرف 15 روز به کشور بازگردانده شود.

آقای. صبحرج به کشتن گردشگران در تایلند، هند و نپال متهم شد. تایلند حکم دستگیری او را در ارتباط با مواد مخدر و کشتن شش زن صادر کرد، اما او هرگز به این کشور مسترد نشد.

در سال 2003، آقای صبحرج در نپال به دلیل قتل کانی جو برونزیچ، یک زن آمریکایی در سال 1975 دستگیر شد. سال بعد، او مجرم شناخته شد و به 20 سال حبس محکوم شد – سپس ابد در نظر گرفته شد – که قرار بود در اکتبر 2023 منقضی شود. در سال 2014، او به قتل خانم مجرم شناخته شد. دوست برونزیچ، مردی کانادایی به نام لورن کریر.

آقای. صبحرج در سال 1976 به دلیل مسمومیت و کشتن یک جهانگرد فرانسوی به نام ژان لوک سلیمان در هند دستگیر شد و 20 سال را در زندان تیهار در دهلی نو گذراند.

او در “بال تجمل” زندان زندگی می کرد و به نگهبانان با سنگ های قیمتی و پول رشوه می داد تا بتواند جدا از سایر زندانیان زندگی کند. به گفته نویسنده بریتانیایی، فرخ دوندی، که چندین دهه با او رابطه داشت، او همچنین در سلول خود تلویزیون، یخچال و کامپیوتر داشت. صبحرج و بعدها کتابی درباره او نوشت.

آقای. صبحرج برای مدت کوتاهی از تیهار گریخت و اندکی پس از آن هنگام صرف غذا در گوا، در سواحل غرب هند، دوباره دستگیر شد. روزنامه ها در آن زمان گزارش دادند که او با مصرف مواد مخدر نگهبانانش با کیک تولد میخ دار از زندان فوق امنیتی گریخت.

پس از آزادی از زندان هند، چند سالی به فرانسه بازگشت. در سال 2003، او علیرغم صدور حکم بازداشتی در نپال، از نپال دیدن کرد. او توسط یک روزنامه نگار مشاهده شد و پس از آن هنگام قمار در یک کازینو دستگیر شد.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما