تظاهرات پاریس خواستار ثبت نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های «تروریستی» شد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

هزاران ایرانی مقیم اروپا، از جمله بستگان قربانیان سرکوب در جمهوری اسلامی، قانونگذاران و مبارزان، روز شنبه در یک گردهمایی در پاریس از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران ایران را در فهرست گروه‌های “تروریستی” قرار دهد.

سخنرانان تظاهرات در میدان واوبن در قلب پایتخت فرانسه اصرار داشتند که چنین فهرستی برای سپاه پاسداران بزرگ‌ترین کمکی است که وزرای اتحادیه اروپا می‌توانند برای کمک به جنبش اعتراضی که در ماه سپتامبر شروع شد انجام دهند.

تظاهرکنندگان شعار جنبش اعتراضی “زن، زندگی، آزادی” و یکی از سرودهای آن، آهنگ “بلا سیائو” و همچنین شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

علیرضا آخوندی، نماینده سوئد، یکی از صدای برجسته این کمپین، در حاشیه تظاهرات قبل از ایراد یک سخنرانی پرشور به زبان فارسی به خبرگزاری فرانسه گفت: «هدف اصلی این است که وزرای اتحادیه اروپا بالاخره صدای ایرانی ها را بشنوند.»

او گفت: “ما می خواهیم سپاه پاسداران به عنوان یک گروه تروریستی برچسب زده شود. این نکته کلیدی است.” او گفت که از پیشرفت تاکنون “ناامید” است.

معترضان همچنین با سردادن شعار “منافع اقتصادی شما خون جوانان بی گناه ما را ریخت” در پس زمینه پرچم اتحادیه اروپا، فرانسه و آلمان از کشورهای اروپایی خواستند روابط اقتصادی خود را با ایران قطع کنند.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که ایران 44 سال از انقلاب اسلامی را جشن گرفت که شاه را با تجمعات طرفدار رژیم در داخل کشور برکنار کرد.

به تو افتخار میکنم

یانیک ژادوت، نماینده سرشناس سبز فرانسه، خطاب به جمعیت گفت که «هیچ سفیری اروپایی در تهران وجود ندارد» و «سپاه پاسداران تروریست هستند و باید در فهرست آنها قرار گیرند».

سپاه پاسداران شاخه ای از نیروهای مسلح ایران است که وظیفه تامین امنیت رژیم را بر عهده دارد. آنها توسط مبارزان به نقض حقوق معترضان و زندانیان متهم می شوند.

بسیاری از معترضان با اشاره به اتهاماتی که نیروهای امنیتی به صورت تظاهرکنندگان شلیک کرده‌اند، از چشم‌هایشان لکه‌های چشمی یا لوازم آرایش قرمز پخش می‌کردند.

اعتراضات ناشی از مرگ مهسا امینی که به اتهام نقض قوانین پوشش زنان دستگیر شده بود، در ماه‌های گذشته فروکش کرده است، اما مخالفان اصرار دارند که همچنان چالشی بی‌سابقه برای رژیم هستند.

در این تجمع، دختر روح الله زم وبلاگ نویس فرانسوی که در سال 2020 پس از فریب از پاریس به عراق توسط ایران اعدام شد و توسط نیروهای امنیتی ایران ربوده شد، سخنرانی کرد.

نیاز زم که در زمان اعدام پدرش فقط 15 سال داشت، گفت: «روح الله زم تعریف کلمه آزادی بود.

هنگامی که ایران در مجموع چهار زندانی را به دلیل اعتراضات اعدام کرد، «ما برای بار دوم کشته شدیم اما نترسیدیم»، او اولین اظهار نظر عمومی خود را پس از به دار آویختن پدرش بیان کرد.

در میان حداقل ده ها نفری که به گفته قوه قضاییه ایران هنوز در معرض مجازات اعدام هستند، توماج صالحی خواننده رپ است که از اعتراضات حمایت کرد و در ماه اکتبر به اتهام جنایات مرگبار دستگیر شد.

پسر عموی او که شبنم نام داشت در این تجمع گفت: “جای اشک نیست. شما شگفت انگیز هستید. ما همه به شما افتخار می کنیم.”

(AFP)

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances