(تصاویر) حلال اسلکیخیز خوش می‌شود!

در حالی که رهبران جهان در اجلاس آب و هوا در شرم الشیخ مصر گرد هم آمده اند، بسیاری از مردم در سراسر عراق و خاورمیانه با بحرانی مواجه هستند که می تواند ناآرامی های منطقه ای بیشتر را دامن بزند.

بر اساس این گزارش، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق با بیان اینکه تغییر اقلیم در این کشور یک واقعیت است، گفت: عراق پنجمین کشور آسیب پذیر جهان در برابر گرمایش زمین به دلیل افزایش دما و کاهش بارندگی است. و طوفان گرد و غبار. .

مسئولان و کارشناسان آب در عراق گفتند که بارندگی ها دیرتر آمده و در هر یک از سه سال گذشته زودتر پایان یافته است.

این کشور بخش حاصلخیز هلال است، منطقه ای که از دریای مدیترانه تا خلیج فارس امتداد دارد و بیش از 10000 سال پیش کشاورزی در آن توسعه یافته است.

اما امروز عراق به دلیل بارندگی کمتر، چندین دهه درگیری و جریان آب کمتر نسبت به رودهای دجله و فرات ویران شده است.

عبداللطیف راشد، رئیس جمهور عراق در نشست آب و هوا در شرم الشیخ مصر گفت: بیابان زایی اکنون تقریباً 40 درصد از مساحت کشور ما را که زمانی یکی از حاصلخیزترین و آبادترین مناطق کشور بود، تهدید می کند. جهان.

اطلاعات سازمان هواشناسی ترکیه حاکی از آن است که در جنوب شرقی ترکیه، جایی که دجله و فرات سرچشمه می گیرد، میزان بارندگی در سال منتهی به سپتامبر 29 درصد کمتر از میانگین سه دهه گذشته بوده و در سال 2021 حتی بدتر بوده است. .

بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در عراق، تقریباً 90 درصد محصولات کشاورزی، عمدتاً گندم و جو، در این فصل از بین رفته است. پیش از سال 2020، عراق می توانست حدود 5.5 میلیون تن گندم تولید کند.

به گفته هفت تن از رهبران قبیله ای و محلی عراق، رقابت برای آب به اختلافات و درگیری ها در میان جوامع کشاورز در جنوب عراق دامن زده است.

رحیم، رئیس قبیله که تقریباً خشک کنار شاخه ایستاده بود، گفت که هنوز به یاد دارد زمانی که آب زلال بود و منظره از درختان سرسبز بود. و گفت: اکنون طوفان زیاد است، زیرا گیاه و درختی نیست که از ما محافظت کند.

مدیر منابع آب وزارت کشاورزی این منطقه گفت: در کنترل کردهای شمال عراق، تولید گندم امسال 70 درصد کاهش یافت و به 300 هزار تن رسید که بسیاری از مردم را مجبور به حفر چاه کرد. وی گفت: حفر چاه یک راه هل ستراکتیی نیست، اما ام اهم کا کے کے کے کے کے ہے

در سراسر مرز سوریه، سطح سدهای فرات به 5 متر کاهش یافته، مخازن کوچک شده و کشاورزان در دسترسی به ذخایر آبی باقیمانده مشکل دارند.

رویترز با بیش از 24 نفر در پنج استان در سراسر عراق صحبت کرد که همگی گفتند خشکسالی طولانی مدت، که در سال های اخیر بدتر شده است، اقتصاد را فلج کرده است. کشاورزان کشورهای همسایه سوریه و ترکیه نیز با کاهش بارندگی دست و پای خود را نرم می کنند.

بر اساس این گزارش، مقامات محلی ترکیه را متهم می کنند که در دو سال گذشته جریان رودخانه را به نصف سطح توافق شده در قرارداد 1987 کاهش داده است، اتهامی که آنکارا آن را رد می کند.

بغداد می گوید که سدهای بالادست، عمدتاً در ترکیه، رودخانه ها را تخلیه می کنند. ترکیه می گوید هرگز مسیر رودخانه ها را تغییر نداده و هیچ آبی را قطع نکرده است.

سفیر آنکارا در عراق در ماه جولای گفت که خشکسالی ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار داده است و بغداد به جای درخواست آب بیشتر باید منابع خود را با دقت بیشتری مدیریت کند.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما