تشکیل شورای قضایی بانک مرکزی در مجلس حاشیه ساز شد

بحث و بررسی چارچوب و تشکیل شورای حقوقی بانک مرکزی و ترکیب این شورا با موضوع تصمیم گیری در خصوص حذف ارز ترجیحی و وضعیت فعلی اقتصاد کشور به جلسه علنی کشیده شد. .

به گزارش اسنا، نمایندگان شورای اسلامی در جلسه علنی دومین روز امروز (یکشنبه) ماده 18 نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران را مورد بررسی قرار دادند.

روح الله ایزدخواه در جریان بررسی ماده 18 این طرح در طرح پیشنهادی اظهار داشت: عضویت رئیس کل بانک مرکزی و دستیاران وی در تشکیلات، نظارت و امور حقوقی رئیس در این شورا دارای مشکلاتی است. رئیس بانک مرکزی نباید در این شورا حق رأی داشته باشد چرا که رئیس شورا عضو شورا نیست. رئیس جمهور باید بدون حق رای رای دهد چرا که نظراتش باید در این شورا بیان شود. همانطور که در زمان انتخابات می گوییم 96 درصد مردم به بانک ها سرمایه می دهند اما 4 درصد سود می برند، باید در بررسی ها به این موضوع توجه کنیم. اینها متخصصان اسلامی امروز قم هستند که در سطح دکترا در پژوهشکده ها فعال هستند و کی قرار است به آنها فضا بدهیم؟ مرحوم هاشمی هم همین طور کشور را اداره می کرد، به آنها اخلاق یاد می داد، اما اقتصاد را مدیریت نمی کرد. بنابراین، این وضعیت اکنون یک کشور است! بانک ها از کل اقتصاد، تولید، کشاورزی و تجارت ما بهره برداری کرده اند و در شرایط رکود و رشد منفی نیز به دنبال ایجاد شعبه های جدید خود هستند، بنابراین ما نباید همانطور که ترجیح می دهیم به این موضوع در فرسودگی رأی بدهیم. با حذف ارز در فرسودگی موافقت کنیم، اکنون پشیمان هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: نه تنها رئیس بانک مرکزی پاسخگوی اقدامات پیش بینی شده برای این شورا نخواهد بود، بلکه اختیارات وی را نیز افزایش خواهیم داد. باید توجه داشته باشیم که مجمع حق سوال یا استیضاح رئیس بانک مرکزی را ندارد، بنابراین باید عضویت رئیس بانک مرکزی و دستیاران وی از شورای حقوقی حذف شود.

سید غنی نظری در پاسخ به اظهارات وی گفت: این تریبون مورد اعتماد من نیست. توهین به کسانی که دستشان از این دنیا کوتاه است از پشت این تریبون درست نیست. چون این افراد نمی توانند از خود دفاع کنند. شما نمی توانید خدمات آنها را زیر سوال ببرید. این حرکت منجر به آن جلسه می شود. این مردان کسانی بودند که ماشین را برای آن روز اختراع کردند. دولت منتظر جلسه است، پس در کنترل جلسه دقت کنید. آنها نمی توانند معنای منطقی داشته باشند.

در این گفتگوها علی نیکزاد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت گفت: یکی از دوستان عزیز گفت که مجمع خسته است اما من اعلام می کنم که نمایندگان در حال رسیدگی به امور هستند و دشمن خسته است.

روح الله ایزدخواه نیز در بیانیه ای دیگر بار دیگر سید غنی نظری را خطاب قرار داد و افزود: دوستان به من توصیه کردند که اصل ۷۵ پاسخ را در قالب یادداشت به آقای غنی نظری بدهم. اما من این کار را نمی‌کنم چون شرایط مثل همه چیز است. شما همچنین توانستید با این گفتگو وضعیت موجود را تغییر دهید. ما چیزی از شما ندیدیم اگر مخالف اشراف هستید لطفا. اگر به دنبال اصلاح نظام بانکی هستید لطفا. چوب به سرم خورد. نماینده دائمی است و اینجا محل بیان نظر شماست. ما بدون مقدمه با مردم صحبت می کنیم و مردم خودشان قضاوت می کنند.

سید غنی نظری در پایان این نشست بر اساس اصل 75 قانون اساسی در سخنان خود اظهار داشت: نمایندگان خسته نیستند زیرا وقت خود را صرف ملت و جمهوری اسلامی می کنند. برکی از دوستان می گویند در خوب علی ک. سرعت نمایندگان نباید مجلس را زیر سوال ببرد. اقدام شورا در تحقیق و تفحص از فولاد گام خوبی در مبارزه با فساد بود. من هم در شرایط برعکس هستم. من هم با بانک های موجود مخالفم. بانک ها عامل واقعی تورم و تورم هستند. این واقعیت که بانک ها باید پاسخگو باشند بر هیچکس پوشیده نیست. من نه موافق شرایط فعلی هستم و نه مدافع اقدامات فعلی بانک. این قانون را قانون مترقی نیز می نامند و می تواند مشکلات و معضلات بانک ها را حل کند. ما هم برعکس هستیم و دیگه وارد بحث نمیشم دوست عزیز.

علی نیکزاد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، بار دیگر تصریح کرد: جلسه گاهی در سه شیفت کار می شد. امروز طرح بانکی در حال بررسی است و در صورت نیاز سه شیفت تا اجرای قانون می مانم. هیچکس خسته نیست از دوستان هم می خواهم که عدالت را در جمع خود رعایت کنند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances