تاریخچه اسکریپت های ISRO، سنگین ترین موشک LVM3 M2 با موفقیت تمام 36 ماهواره را قرار می دهد اخبار هند

سریهاریکوتا: آژانس فضایی گفت که سنگین ترین موشک LVM3-M2 سازمان تحقیقات فضایی هند در اولین ماموریت تجاری خود در روز یکشنبه با موفقیت 36 ماهواره ارتباطی پهنای باند یک مشتری مستقر در بریتانیا را در مدارهای مورد نظر قرار داد و این ماموریت را “تاریخی” توصیف کرد. OneWeb Ltd مشتری مستقر در بریتانیا NewSpace India Ltd (NSIL)، بازوی تجاری ISRO، و یک شبکه ارتباطی جهانی است که از فضا پشتیبانی می‌کند و امکان اتصال به اینترنت را برای دولت‌ها و مشاغل فراهم می‌کند. Bharti Enterprises یکی از سرمایه گذاران اصلی در OneWeb است.

با موفقیت روز یکشنبه، ISRO ناهنجاری را پشت سر گذاشت که در 7 آگوست ماموریت Small Satellite Launch Vehicle (SSLV) خود را تجربه کرد، که پس از آن ماهواره ها را غیرقابل استفاده کرده بود.

اوایل روز یکشنبه، S Somanath رئیس ISRO اعلام کرد که دیپاوالی زودتر برای دانشمندان در آژانس فضایی کار کرده است.

دقایقی پس از اینکه Somanath اعلام کرد که 16 ماهواره در مدارهای مورد نظر قرار گرفته اند، ISRO در توییتی گفت: “ماموریت LVM3 M2/OneWeb India-1 با موفقیت انجام شد. تمام 36 ماهواره در مدارهای مورد نظر قرار گرفتند. @NSIL_India @OneWeb.” در حالی که بقیه زمان بیشتری می برد.

همه 36 ماهواره حدود 75 دقیقه پس از پرتاب موشک از فضاپیمای اینجا به مدارها تزریق شدند.

سومانات در سخنرانی در مرکز کنترل ماموریت گفت که جشن های جشنواره در مرکز فضایی Satish Dhawan با عنوان LVM3 آغاز شد و اولین ماموریت تجاری آن مدار را با دقت بسیار انجام داده است.

“اکنون موشک وارد مدار شده است، 16 ماهواره از 36 ماهواره قبلاً تزریق شده است. می خواستم به شما بگویم که این روند جداسازی ماهواره ها کند است. داده های جداسازی 20 ماهواره باقیمانده یک کمی بعد و عملیات ماموریت رصد این جداسازی ادامه دارد.» ISRO بعداً تأیید کرد که هدف مورد نظر از این مأموریت محقق شده است.

رؤسای سابق ISRO، K Sivan و AS Kiran Kumar و Bharti Enterprises، بنیانگذار، Sunil Mittal، از جمله شاهد پرتاب از مرکز کنترل ماموریت بودند.

سومانات، وزیر فضایی آمریکا که این مأموریت را «تاریخی» می‌نامد، حمایت نخست‌وزیر نارندرا مودی را برای موفقیت این مأموریت اعتبار می‌داند.

“به کل تیم پرتابگر برای استفاده از این فرصت و آماده سازی امروز برای ماموریت تاریخی تبریک می گویم. همچنین می خواهم از تیم OneWeb برای اعتماد به ما برای میزبانی LVM3 تشکر کنم… ما بسیار امیدواریم که ماموریت بعدی LVM3 برای قرار دادن 36 ماهواره باقیمانده که با NSIL قرارداد بسته است، همین کار را انجام خواهد داد.

دی راداکریشنان، رئیس و مدیر عامل NSIL، به عنوان مکمل تیم ISRO برای یک ماموریت “تحسین برانگیز” LVM3 گفت: “سه ذینفع اصلی در این ماموریت خاص، NSIL، ISRO و OneWeb India، به تمام جهان نشان داده اند که چگونه قرارداد و اجرا کنند. ماموریت در کمتر از 3-4 ماه.”

پیش از این، در پایان شمارش معکوس 24 ساعته، این موشک با ارتفاع 43.5 متر در ساعت 12:07 صبح روز یکشنبه از دومین سکوی پرتاب در مرکز فضایی ساتیش داوان در اینجا به شکلی باشکوه به پرواز درآمد.

این وسیله نقلیه همچنین به دلیل توانایی آن در حمل ماهواره تا وزن 8000 کیلوگرم به عنوان یکی از سنگین ترین ها شناخته می شود.

کل ماموریت برای قرار دادن 36 ماهواره حدود 75 دقیقه از بالابر طول کشید زیرا دانشمندان باید موتور را خاموش می کردند تا ماهواره ها را در مدار مربوطه خود قرار دهند.

ماموریت یکشنبه چندین نقطه عطف کلیدی را نشان می دهد زیرا ماموریت LVM3-M2 اولین ماموریت تجاری اختصاصی برای وسیله نقلیه پرتاب است.

به گزارش ISRO، این وسیله نقلیه سنگین ترین محموله را با 36 ماهواره OneWeb حمل کرد و به اولین موشک هندی با محموله 5796 کیلوگرم تبدیل شد.

مدیر مأموریت تادئوس بسکار گفت: “مأموریت خواسته ای بود که توسط رئیس ISRO به این تیم داده شد تا ماموریت را در مدت زمان بسیار کوتاه و کمتر از سه ماه انجام دهند.”

او گفت: “هنگامی که الزامات مشخص شد، کل تیم ISRO به این مناسبت رسیدند، با قدرت کامل کار کردند. در کل برنامه، جایی برای خواب وجود نداشت و همه چیز باید در همان بار اول درست انجام می شد.”

این پرتاب همچنین اولین مورد برای LVM3-M2 است که ماهواره ها را بر خلاف مدار انتقال ژئوسنکرون (GTO) در مدار پایین زمین (LEO-تا 1200 کیلومتر بالاتر از زمین) قرار می دهد.

دانشمندان ISRO نام وسیله نقلیه پرتاب را به LVM3-M2 از GSLV-Mk III تغییر دادند، زیرا جدیدترین موشک قادر به پرتاب 4000 کیلوگرم ماهواره به GTO و 8000 کیلوگرم محموله به LEO است.

ماموریت LVM3-M2 با پرتاب پرتاب جدید ماهواره‌ها را به همراه وسیله نقلیه پرتاب ماهواره قطبی (PSLV) ISRO در مدار پایین زمین قرار می‌دهد.

این موشک یک خودروی پرتاب سه مرحله ای است که از دو تسمه سوخت جامد S200 در طرفین و مرحله هسته شامل مرحله مایع L110 و مرحله برودتی C25 تشکیل شده است.

وان وب در حال پیاده سازی مجموعه ای از 648 ماهواره در مدار پایین زمین است. ISRO گفت، در حالی که 36 ماهواره روز یکشنبه به فضا پرتاب شدند، انتظار می رود دسته دیگری از ماهواره ها تا اوایل سال 2023 در مدار قرار گیرند.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما