بروس ویلیس مبتلا به زوال عقل فرونتوتمپورال: چه باید دانست؟

خانواده بروس ویلیس اعلام کردند که این بازیگر به زوال عقل فرونتومپورال، معروف به FTD، نوعی زوال عقل است که بیشتر زمانی رخ می دهد که تعداد سلول های عصبی در لوب های پیشانی و گیجگاهی مغز کاهش یابد. آقای. ویلیس 67 ساله قبلاً مبتلا به آفازی بود که باعث شد او از بازیگری کناره گیری کند. این خانواده در بیانیه ای نوشت: “FTD یک بیماری ظالمانه است که بسیاری از ما هرگز درباره آن نشنیده ایم و می تواند به کسی آسیب برساند.”

دو نوع اصلی FTD وجود دارد: آفازی پیشرونده اولیه، که توانایی بیمار برای برقراری ارتباط را مختل می کند، و نوع رفتاری دمانس فرونتومپورال، که به صورت تغییرات شخصیتی و رفتاری ظاهر می شود. دکتر می‌گوید: «این به بخش‌هایی از مغز برخورد می‌کند که ما را به انسان‌ترین انسان تبدیل می‌کنند. بروس میلر، استاد عصب شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو.

سوزان دیکنسون، مدیر اجرایی انجمن انحطاط پیشانی گیجگاهی، گفت FTD شایع ترین علت زوال عقل برای افراد زیر 60 سال است. او افزود که تقریباً 50000 نفر در ایالات متحده با تشخیص FTD وجود دارد، اگرچه بسیاری از کارشناسان این تعداد را دست کم می گیرند، زیرا تشخیص آن چقدر چالش برانگیز است. هیچ آزمایش خون یا بیومارکر واحدی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد – در عوض پزشکان آن را بر اساس علائم و تصویربرداری عصبی تشخیص می‌دهند. به‌طور میانگین، بیش از سه سال طول می‌کشد تا بیماران به تشخیص دقیق مبتلا شوند. دیکنسون گفت.

افراد مبتلا به آفازی پیشرونده اولیه ممکن است در صحبت کردن با جملات کامل مشکل داشته باشند یا در درک مکالمات مشکل داشته باشند. آنها ممکن است در نوشتن یا خواندن مشکل داشته باشند.

دکتر گفت: افرادی که دارای نوع رفتاری FTD هستند ممکن است خارج از شخصیت عمل کنند. ایان گرانت، استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن فاینبرگ. او گفت که خانواده ها می گویند که بیماران “به نظر می رسد که کمی از فیلتر خود را گم کرده اند.” شخصی که معمولاً ساکت و محجوب است، ممکن است به عنوان مثال شروع به ناسزا گفتن کند یا با صدای بلند در مورد ظاهر یک غریبه اظهار نظر کند. دکتر ممکن است فرد بی تفاوت عمل کند. میلر گفت، انگیزه خود را از دست داد. برخی نیز ممکن است عدم همدلی با اطرافیان خود را نشان دهند.

افراد مبتلا به FTD اغلب با مهارت های سازمانی دست و پنجه نرم می کنند و در انجام چند کار یا برنامه ریزی ناکام هستند. به گفته دکتر، زوال عقل فرونتوتمپورال همچنین می تواند در قمار بیش از حد یا هزینه های تکانشی ظاهر شود. جوئل سالیناس، استادیار بالینی نورولوژی در NYU Langone Health.

دکتر. گرانت قضاوت ضعیف و رفتار نامنظمی را که می‌تواند با تغییرات شخصیتی ناشی از FTD همراه باشد، مانند نوشیدن یک بطری کامل شربت افرا توصیف کرد. او گفت: «آنها ممکن است هوس رضایت فوری داشته باشند، بدون اینکه هیچ توانایی واقعی برای بررسی آن داشته باشند.

در برخی موارد، بیماران ممکن است به دلیل این علائم به اشتباه با یک بیماری روانپزشکی مانند اختلال دوقطبی تشخیص داده شوند. گرانت اضافه شد. با وجود این، چند راه برای تمایز بین یک بیماری روانپزشکی و FTD وجود دارد: دمانس فرونتوتمپورال معمولاً افراد 50 تا 60 ساله را تحت تأثیر قرار می دهد، و به گفته او غیرمعمول است، اگرچه غیرممکن نیست، افراد مبتلا به یک اختلال روانپزشکی جدید در آن سنین مبتلا شوند. بدون سابقه قبلی نگرانی های مربوط به سلامت روان.

همچنین، اسکن مغز در یک فرد مبتلا به FTD می تواند آتروفی یا کوچک شدن قسمت جلویی مغز را نشان دهد، در حالی که یک بیماری روانی کمتر احتمال دارد چنین تغییراتی را نشان دهد.

ژنتیک یک عامل خطر مهم برای FTD است، اما فراتر از آن، پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این بیماری در اکثر افراد می شود. میلر گفت. او گفت، با این حال، کارهایی وجود دارد که حتی افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند می توانند برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل یا کاهش روند بیماری انجام دهند، از جمله ورزش، تعامل با دیگران و همگام با فعالیت های شناختی مانند مطالعه، جدول کلمات متقاطع، یادگیری یک زبان جدید یا نواختن یک آلت موسیقی. اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد هر فعالیتی بتواند از FTD جلوگیری کند، خانم. دیکنسون گفت.

به طور کلی، بیماران مبتلا به FTD پس از اولین علائم آشکار، حدود پنج تا هفت سال زندگی خواهند کرد. گرانت گفت. هیچ درمانی وجود ندارد – “اما بین بیماری که درمان نداشته باشد و گفتن “کاری نمی توانیم انجام دهیم” تفاوت وجود دارد.

کاردرمانی می تواند به بیمارانی که در برقراری ارتباط مشکل دارند کمک کند. گفتار درمانی همچنین می تواند ابزاری برای کمک به این بیماران باشد. سالیناس گفت.

پزشکان اغلب با خانواده یا عزیزان افراد مبتلا به FTD کار می کنند تا یک برنامه مراقبتی را تهیه کنند، که می تواند شامل اقدامات حفاظتی باشد تا مطمئن شوند که آنها نمی توانند به خود یا عزیزانشان آسیب برسانند. پزشکان ممکن است داروهایی را برای کمک به مدیریت علائم تجویز کنند. ممکن است برای برخی از بیماران داروهای ضد افسردگی برای مقابله با علائم خلقی یا رفتاری تجویز شود. میلر گفت.

بیماران اغلب از روال های ثابت و قابل پیش بینی سود می برند. دیکنسون گفت. او افزود که بسیاری از بیماران، و همچنین اعضای خانواده، در گروه های حمایتی آرامش پیدا می کنند.

پزشکان همچنین تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که خانواده ها مراقب خودشان هستند. دکتر “خانواده اغلب به اندازه بیمار رنج می برند.” میلر گفت.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان