با سفیر عزیز ایران در آمریکا خداحافظی کنید

اگر پر تاریخ بسکتبال ایران در دوران معاصر را به قبل و بعد از حضور حامد حدادی تقسیم کند، اشتباه نمی کند; ستاره دو متری 18 سانتی متری با وزنی در حدود 120 کیلوگرم به هیولای نمونه ورزش ایران تبدیل شده است. برای اسطوره شدن حامد، اگر بیست سال ثبات در تیم ملی را در نظر نگیریم، کافی است او اولین بازیکن ایرانی تاریخ NBA باشد، تا برترین بسکتبالیست جهان باشد. و سالها در آمریکا کار کند. . او درست پس از عملکرد درخشان خود در المپیک پکن (2008) به آمریکا آمد. اما آن روزها که خبر می رسید ممفیس گریزلیز خواهان حضور حامد در NBA است، بسیاری از هم تیمی هایش به این فکر می کردند که آیا در ایران بسکتبالیستی وجود دارد یا خیر!

حامد اولین سفیر ایران در آمریکا در چند دهه اخیر است. او می‌گوید آمریکایی‌ها فکر می‌کردند ایرانی‌ها کفش ندارند، نمی‌دانستند ماشین چیست، آپارتمان نمی‌شناسند و شتر سوار می‌شوند. او حتی فاش کرد که برخی از آمریکایی ها از دیدن او در حالی که به این کشور کت و شلوار پوشیده بود شگفت زده شدند. با توجه به سن نه چندان دیجیتالی ایرانیان در آن زمان، تلقی آمریکایی ها حامدی را بر آن داشت تا در بازگشت به ایران به دوربین های فیلمبرداری روی آورد و سعی کند ایران واقعی را به آمریکایی های اطرافش معرفی کند. او می گوید: یک دی وی دی ضبط کردم و با خودم بردم آمریکا، تهران و محله هایش، سبک مردم و فرهنگ این کشور، ساختار شهری.

آنجا بود که نظر حامد حدادی در مورد ایران مغشوش شد. او توانایی خود در سفیر بودن را به بهترین شکل ممکن ثابت کرد و سپس با پنج سال حضور در ممفیس نشان داد که در دنیای ورزش مورد علاقه آمریکا چقدر توانایی دارد. البته ممفیس تنها تجربه آمریکایی حامد نبود. او همچنین چند صباحی برای فونیکس سانز بازی کرد تا ثابت کند توانایی رقابت با ستاره های محبوب آن روزها را دارد.

هر چقدر هم ظاهر حامد در بسکتبال آمریکا عجیب به نظر برسد، اما تولد او در دنیای ورزش حرفه ای ایران نیز توجه ها را به خود جلب کرده است. پسر قدبلند اهوازی به عنوان پدیده لیگ خود را به مربیان تیم ملی تحمیل کرده بود. طولی نکشید که او به ستاره بی چون و چرای زیر سبد ایران تبدیل شد. این فوتبالیست که گفته بود قدش را از پدر دو متری و مادر یک متری 80 سانتی متری اش به ارث برده است، با سایز کفش عجیبش (53، 54) جای شگفتی های زیادی را به جا گذاشت. حامد برای درخشش در بسکتبال ایران به زمان نیاز داشت. البته تا زمانی که تصاویر او از سریال «مهترنما» منتشر نشد. او در 17 سالگی با بازی در این سریال موافقت کرد تا به شهرت برسد. اما زمانی که او در اوج شهرت بود، فکر نمی کرد این سریال 10 سال بعد پخش شود. اسطوره بسکتبال ایران بی دلیل ستاره نشد; حامد تنها بازیکن نسل طلایی بسکتبال ایران است که دو برد در المپیک و چهار برد در جام جهانی بسکتبال کسب کرده است.

البته اولین قهرمانی آسیا را هم برای بسکتبال ایران به دست آورد. از قهرمانی در جام ملت های آسیا در سال 2007 تا قهرمانی در لیگ ملت های آسیا و البته نرسیدن به قهرمانی بازی های آسیایی، پشیمان هستم. برای توصیف جزییات جوایزی که حامد با تیم ملی ایران کسب کرد، صفحات بیشتری طول می کشد. اما بدون توضیح اینکه چقدر عرق ریخته است، می توان آن را در چند خط خلاصه کرد: قهرمانی جوانان آسیا، امیدهای آسیا، جام ملت های آسیا، جام ملت های آسیا، جام ویلیام جونز و نایب قهرمانی بازی های آسیایی، چهار حضور در جام جهانی و دو دوره المپیک

حامد تصمیم گرفت از تیم ملی بسکتبال ایران خداحافظی کند، در این بیست سال هیچکس به او نزدیک نشده است. این اتفاق تفاوت اسطوره بسکتبال ایران را بهتر نشان می دهد. شاید هیچکس مثل حامد در بسکتبال ایران متولد نشود. حتی وقتی در آخرین روز پس از بازی با لبنان می خواست از تیم ملی خداحافظی کند، نتوانست جلوی عصبانیت خود را بگیرد. گفت از اینکه تیم ملی را تنها گذاشتم ناراحتم.

من تجربه طولانی در تیم ملی ایران داشتم و از سال 2000 تا 2023 تمام توانم را در اختیار تیم ملی گذاشتم. حتی زمانی که آماده نبودم در تیم ملی بازی کردم. تلاشم برای پیشرفت خودم و تیم ملی ایران بود. من خوبم؛ اما ناراحتم که تیم ملی و بسکتبال را تنها گذاشتم.» حامد نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد. من عاشق بسکتبال هستم و به بازی در تیم های باشگاهی ادامه خواهم داد. اکنون زمان آن فرا رسیده است که نسل جوان برای رشد استعدادهای خود برای تیم ملی بازی کنند. من خوبم و به بازی ادامه خواهم داد. بعد از 20، 25 سال بازی در تیم ملی، تصمیم سختی بود و تا آخرین لحظه دو دل بودم. هم تیمی هایش می دانستند؛ اما حالا تصمیم نداشتم خداحافظی کنم یا نه. تصمیم سختی بود. اما بالاخره تصمیم گرفتم خداحافظی کنم. من همیشه با تمام وجودم برای تیم ملی کار کردم و دوست داشتم تیم ملی نتیجه بگیرد. اما یک روز باید بروی و بقیه اش تیم ملی است. جوانان هستند و امیدوارم روی جوانان سرمایه گذاری کنیم تا این افراد به نتیجه برسند. امیدوارم جوانان نیز از فرصتی که دارند استفاده کنند. زیرا آنها تا به حال مسابقاتی را ندیده اند و اکنون این فرصت را دارند. امیدوارم جامعه بسکتبال تا حصول نتیجه صبور باشد. فقط صبور باشیم.”

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان