اولویت حج 1402 با چه کسانی است؟

سازمان کمکی حج و زیارت با بیان اینکه هنوز سهم حج سال 1402 ایران مشخص نشده است، گفت: پس از مذاکره با عربستان، تعداد زائرانی که از ایران به حج اعزام می شوند، مشخص می شود. ، اولین کسانی هستند که در سال 1402 به حج مشرف شدند.

به گزارش ما، بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی، سهم هر کشور از مناسک حج یک میلیون نفر است و میانگین سهم ایران در سال های اخیر 85 هزار نفر بوده است. این سهمیه در سال 1398 به دلیل شیوع کرونا به 87 هزار و 550 نفر رسید و در حالی که حدود 74 هزار نفر در ایران برای حضور در حج ثبت نام کرده بودند و بخشی از هزینه ها را پرداخت کرده بودند، با تصمیم عربستان حج لغو شد.

در سال 1400 عربستان همچنان بدون حضور حجاج خارجی با حدود 10000 زائر در این کشور سکونت داشت و به این ترتیب حجاج سایر کشورها از جمله ایران به مدت دو سال از حج محروم ماندند.

در سال 1401 با کاهش اثرات ویروس کرونا در جهان، عربستان سهم کودکان را تقریبا به نصف کاهش داد و این مراسم مذهبی واجب را با یک میلیون نفر برگزار کرد که از این تعداد 850000 نفر از خارج از عربستان بودند. سهمیه ایران در آن سال 39 هزار و 635 نفر بود و سازمان زیارت و زیارت اولویت را به زائرانی داد که در سال 1399 ثبت نام و هزینه سفر را پرداخت کرده بودند. این در حالی است که عربستان در حج گذشته شرایط سختی را اعمال کرده بود و تنها به زائران زیر 65 سال که به طور کامل واکسینه شده بودند اجازه ورود به این سفر را می داد.

وضعیت ادای حج در سال 1402 هنوز مشخص نیست، مذاکرات این کشور با وزارت حج در عربستان آغاز نشده و سهم حج پیش رو هنوز مشخص نیست. اما سازمان کمکی حج و زیارت می گوید: اولویت در حج آینده با سپرده گذارانی است که در سال 1398 ثبت نام کرده اند. هما يوندي كه سه دورة از حجج جاي منده اند.

اکبر رضایی معاون سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در حال حاضر حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در حال اعزام به حج هستند، گفت: این متقاضیان در سال 86 و قبل از آن ثبت نام کرده اند، اما پس از مذاکرات حج و قطعی شدن این موضوع اعلام شد. از سهمیه قطعی در چارچوب شرایط تعیین شده، اولویت اعلام خواهد شد.

همچنین از کلیه دارندگان فیش حج صرف نظر از اینکه سال آینده قصد ادای حج را دارند یا خیر دعوت می شود اطلاعات خود را در سامانه Reserve.haj.ir تکمیل و به روز کنند. به سازمان حج و زیارت اطلاع رسانی نخواهد شد، اما با تکمیل اطلاعات، اطلاعیه ها و روزنامه های مهم حج درج خواهد شد.

معاونت حج و زیارت در این باره توضیح داد: صاحبان تعدادی از فیش های حج از دنیا رفته اند و خانواده های آنها معمولاً کوپن ها را برای ادای حج در اختیار یکی از اعضای خانواده قرار می دهند که باید اطلاعات دقیقی از مراجع قضایی داشته باشیم. صاحبان قبض حج تا بتوانیم برای این سفر برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: برای برخی از متقاضیان به دلیل اینکه در شهر یا استان در حال حرکت زندگی می کنند، امکان برنامه ریزی برای اعزام و آموزش وجود ندارد و در آینده گزارش به شبکه های مختلف برایشان مشکل خواهد بود، بنابراین لازم است کلیه سپرده گذاران اطلاعات خود را به روز کنند.

سازمان کمکی حج و زیارت گفت: کلیه دارندگان کارت حج تمتع لازم است اطلاعات خود از جمله شماره تلفن خود را در سامانه ثبت و به روز کنند. این به روز رسانی به مناسبت ارسال پیام و اطلاعیه مربوط به حج برای متقاضیان ارسال خواهد شد.

رضایی تصریح کرد: سازمان حج و زیارت اطلاعات بانکی سپرده گذاران، ارقام و اطلاعات افرادی را که حتی در 60 سال ثبت نام کرده اند در اختیار دارد، اما به روز رسانی اطلاعات مهم است. زیرا ثبت نام های فعلی که از سال 77 آغاز شده است به گونه ای است که نیاز به به روز رسانی اطلاعات دارد تا برنامه ریزی در زمینه اعزام، آموزش و اطلاع رسانی با دقت بیشتری انجام شود.

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialدانشگاهGuide to buying household appliances