آیا دولت می تواند در دو سال یک میلیون و 800 هزار شغل ایجاد کند؟

فرارو- حجت الله عبدالمالکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اولین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم وعده ایجاد یک میلیون و 850 هزار شغل تا پایان سال 1401 را داد که در عمل بسیار سخت خواهد بود. برای تحقق چنین وعده ای

بر اساس گزارش فراریان، بر اساس آمار ارائه شده، تعداد جوانان شاغل از حدود 20.6 میلیون نفر در سال 1383 به 23 میلیون نفر در سال گذشته رسیده است. این در حالی است که در این مدت جمعیت کیشور با افزایش 14 میلیون نفری از 70 میلیون نفر به 84 میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که در دولت نهم و دهم وعده ایجاد سالانه 950 هزار شغل و در دولت یازدهم و دوازدهم برای 600 هزار شغل در سال وعده داده شده است. این وعده ها تنها در مرحله وعده باقی ماند و نه تنها اشتغالی ایجاد نکرد، بلکه نرخ بیکاری نیز افزایش یافت.

آیا وعده ایشان آقای خرمن آگاهی وزیر یا عمل به کارش پایدار است؟دولت با کدام پول می خواهد یک میلیون و 800 هزار شغل ایجاد کند؟!
حميد حجي اسمعيلي كارشناس اسلام كار در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه ایجاد یک میلیون و 850 هزار شغل در 1.5 سال آینده با موانع زیادی مواجه است، گفت: ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد، حتی زمانی که وزیر کار روی آنتن آمد، جزئیات را تشریح کرد. این تاپیک در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه آیا نزدیک به دو میلیون شغل خالص ایجاد می شود یا خیر، به صراحت نگفته است، بنابراین تضمینی برای ایجاد این تعداد شغل وجود ندارد.

وی افزود: این سخنان نوعی عدم پذیرش مسئولیت پس از پایان زمان تعیین شده برای ایجاد این تعداد شغل است که هزینه بالای تولید، عدم توانایی صادرات و مشکلاتی از این دست با وجود چنین موضوعاتی چگونه است. اینکه دولت می خواهد نزدیک به دو میلیون شغل ایجاد کند، خود سوالی است که مسئولان باید به آن پاسخ دهند.

حاجی اسماعیلی با اشاره به اینکه احتمال دارد دولت آمار اشتغال زایی را کتمان کند، گفت: به عنوان مثال زمانی که نرخ بیکاری بر اساس گزارش مرکز آمار 11 درصد است، اگر سال آینده نرخ بیکاری نیز 11 باشد. درصد، تعداد اشتغال مسلمانان به طور خالص ایجاد نشده است، زیرا طبیعتاً باید از تعداد بیکاران کمتر باشد، بنابراین شفافیت اطلاعات و آمار نیز در این زمینه بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه منابع ایجاد یک میلیون و 850 هزار شغل اعلام شده از سوی دولت نیز مشخص نیست، تصریح کرد: بر اساس بودجه سال جاری سقف بودجه عمرانی 32 هزار میلیارد تومان است اما با توجه به کسری بودجه تخصیص این ردیف عملا غیرممکن است، وقتی دولت پول خود را برای ایجاد اشتغال ندارد، این مشاغل چگونه رفع می شوند، منابع این کار از کجا می آید، در این زمینه عملا جذب سرمایه گذاری خارجی غیرممکن است. و بخش خصوصی نیز قادر است 70 تا 80 هزار میلیارد تومان برای ایجاد این تعداد شغل سرمایه گذاری کند که وجود ندارد، بنابراین باید به صراحت اعلام شود که این منابع از کجا تامین می شود.

این موضوع فعال لینک کار اضافه کرد: اگر به طور کلی اعلام شود این تعداد شغل ایجاد می شود بدون اینکه مشخص شود در کدام رشته شغلی ایجاد می شود، خود سوال خیلی بزرگ است که نمی توان به آن پاسخ داد. مشاغل خدماتی، کشاورزی و صنعت، چه تعداد شغل قرار است ایجاد شود و زیر هر کدام از این مشاغل مشاغل فنی و تخصصی فراوانی وجود دارد که باید جداگانه و با یک برنامه آمار اشتغال گزارش شود، بنابراین نه تنها تعداد مشاغل را می گویند ما مجوز را تسهیل کرده ایم و فقط سه روز مجوز ایجاد شغل داده ایم.

حاجی اسماعیلی ادامه داد: مسائلی مانند بحث های مالی، امنیت جمعی و … موانع زیادی در زمینه ایجاد کسب و کار ایجاد کرده است همچنین در غیر این صورت تامین سرمایه برای استقرار شغال بسیار سخت است چرا که امروزه برای راه اندازی کسب و کار در خدمات خیابانی حداقل 70 تا 80 میلیون تومان نیاز است، فقط یک نفر نیاز به اشتغال دارد، زیرا فرد باید مغازه و مکانی برای اجاره داشته باشد، در حالی که در سه سال گذشته وجود داشته است. احتمال اینکه با 10 میلیون تومان این کار را کرده باشد. این در حالی است که برای ایجاد اشتغال در حوزه های صنعت و کشاورزی به منابع مالی ارائه دهنده خدمات چندین برابر سرمایه نیاز است.

وی تصریح کرد: بنابراین اگر مدام بگوییم با یک قانون و تسهیل کسب و کار، شغل ایجاد می شود، این یک توهم است، سرمایه گذاری در کسب و کار نیازمند امنیت اقتصادی است، در حالی که تنها چیزی که در اقتصاد خود نداریم، ثبات است. و امنیت، اینکه سیاست های پولی و ارزی هر روز تغییر می کند، در چنین شرایطی چگونه یک کارآفرین و یک کارفرما بخواهد کسب و کاری راه بیندازد و افراد زیادی را جذب کند، در حال حاضر موانع تجاری زیادی وجود دارد و نبود ثبات اقتصادی وجود دارد. ایجاد یک کسب و کار بسیار دشوار است، در حالی که در چنین شرایطی ایجاد یک تجارت جدید دشوار است.

این کارشناس با اشاره به مشکلات حوزه کاری خاطرنشان کرد: برنامه دولت دقیقا در این زمینه چیست، چرا که آمار و اطلاعاتی در این زمینه برای سنجش میزان اشتغال نداریم، بنابراین همه این اقدامات مشکلاتی است که در این زمینه وجود دارد. راه ایجاد یک میلیون و 850 هزار شغل همچنین لازم به ذکر است که طی چهار دهه گذشته بیشترین شغل ایجاد شده در کیشور حدود 600 هزار شغل بوده که در دوران دولت اصلاحات و احمدی نژاد انجام شده است، در حالی که در شرایط فعلی با وجود همه این مشکلات، دولت چگونه بدون برنامه در یک سال بیش از یک میلیون شغل جدید ایجاد می کند؟

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما