آژانس بهداشت سازمان ملل کمپین واکسیناسیون مننژیت را در آفریقا آغاز کرد

سازمان بهداشت جهانی (WHO) و شرکای آن نقشه راهی برای جلوگیری از شیوع مننژیت باکتریایی در این قاره تا سال 2030 ارائه کرده اند.

در رقابت با زمان، از کشورهای آفریقایی خواسته می‌شود تا قبل از شروع فصل مننژیت در ژانویه، که تا ژوئن ادامه دارد، سریعاً این طرح را اجرا کنند.

Matshidiso Moeti، مدیر منطقه ای WHO در آفریقا گفت: “بیش از 400 میلیون آفریقایی هنوز در معرض خطر شیوع مننژیت فصلی هستند، اما این بیماری برای مدت طولانی از رادار باقی مانده است.”

مننژیت در اثر التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع ایجاد می شود. مننژیت حاد باکتریایی می تواند در عرض 24 ساعت باعث مرگ شود و از هر پنج بازمانده یک نفر دچار ناتوانی مادام العمر می شود.

داستان موفقیت آفریقا

از نظر تاریخی، نوع A بالاترین شیوع مننژیت در آفریقا بود.

با این حال، در سال 2010 واکسن موثر MenAfriVac توسعه یافت و در سراسر قاره مستقر شد.

با حمایت سازمان جهانی بهداشت و شرکا، بیش از 350 میلیون نفر در 24 کشور آفریقایی پرخطر واکسن MenAfriVac را دریافت کرده اند.

در حالی که مننژیت نوع A 90 درصد موارد و مرگ و میر را قبل از سال 2010 تشکیل می داد، از سال 2017 هیچ مورد جدیدی گزارش نشده است.

کنترل آن نوع کشنده مننژیت منجر به مرگ و میر کمتری از مننژیت نوع A شده است و در حالی که نیمی از افراد مبتلا به مننژیت در سال 2004 جان خود را از دست دادند، در سال 2021، 95 درصد موارد جان سالم به در بردند.

گفت: “شکست مننژیت نوع A یکی از بزرگترین داستان های موفقیت آفریقا در سلامت است، اما پیامدهای ناشی از COVID-19 مانع تلاش ما برای از بین بردن این عفونت باکتریایی به عنوان یک تهدید برای سلامت عمومی یک بار برای همیشه می شود و می تواند منجر به تجدید حیات فاجعه آمیز شود.” دکتر. موتی.

روند رو به عقب

این بیماری همه گیر خدمات پیشگیری و کنترل مننژیت را به شدت مختل کرد و نظارت بر بیماری، تایید آزمایشگاهی موارد و بررسی های شیوع همه گیری به شدت کاهش یافت.

بر اساس گزارش های کشوری، WHO دریافت که فعالیت های کنترل مننژیت در سال 2020 نسبت به سال 2019 50 درصد کاهش یافته است که در سال گذشته بهبود جزئی داشته است.

در حالی که طی پنج سال گذشته هیچ موردی از مننژیت نوع A در آفریقا گزارش نشده است، شیوع آن هنوز رخ می دهد و توسط انواع دیگر باکتری های مننگوکوک ایجاد می شود.

در سال 2019، 140552 آفریقایی به دلیل انواع مننژیت جان خود را از دست دادند، با شیوع عمده مننژیت نوع C از سال 2013 در هفت کشور به اصطلاح “کمربند مننژیت” ثبت شده است.

و سال گذشته، شیوع چهار ماهه در جمهوری دموکراتیک کنگو جان 205 نفر را گرفت.

علاوه بر این، آفریقا تنها منطقه ای است که هنوز شیوع بیماری را تجربه می کند و بیشترین تعداد موارد جدید مننژیت در سطح جهان را به خود اختصاص داده است – گزارش 100 مورد در هر 100000 نفر.

دکتر موتی اظهار تاسف کرد: «علاوه بر تلفات جانی انسان، شیوع بیماری‌ها بر سیستم‌های بهداشتی، اقتصاد شکننده ما تأثیر منفی می‌گذارد و کل جمعیتی را که مجبور به مقابله با چندین چالش بهداشتی و اجتماعی-اقتصادی هستند، فقیر می‌کند».

مبارزه کردن

در تلاشی بلندپروازانه برای شکست دادن مننژیت باکتریایی در آفریقا تا سال 2030، استراتژی منطقه‌ای جدید نقشه راهی را برای کشورها تعیین می‌کند تا تشخیص، نظارت، مراقبت، حمایت و واکسیناسیون را برای از بین بردن شیوع، کاهش مرگ و میر تا 70 درصد و کاهش عفونت به نصف انجام دهند.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که از هم اکنون تا سال 2030 به 1.5 میلیارد دلار برای اجرای این طرح نیاز است که در صورت اجرای کامل این طرح سالانه جان بیش از 140000 نفر را در منطقه نجات می دهد و به میزان قابل توجهی ناتوانی ها را کاهش می دهد.

این مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: در اولویت دادن به واکنش به کووید-19، نباید تمرکز خود را بر سایر مشکلات بهداشتی از دست دهیم و از کشورها خواست “هم اکنون اجرای نقشه راه منطقه ای جدید سازمان بهداشت جهانی را افزایش دهند.”

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما