آخرین وضعیت خودروهای بازار سه دلیل اصلی افزایش قیمت

فرارو- بررسی روند قیمت انواع خودروهای پرتیراژ در بازار طی یک ماه گذشته نشان می دهد که قیمت خودروهای پرتیراژ توسط سازندگان با افزایش دو تایی ۲۲ میلیون تومانی همراه بوده است. این افزایش قیمت خودرو به همان شکلی است که قیمت محصولات گروه خودروسازی ایرانیان حداقل 6 میلیون تومان و تا 22 میلیون تومان افزایش یافت.

لطفا فرار کنید قیمت رانا LX روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در بازار آزاد خودرو 265 میلیون قیمت خورد. ارزان ترین خودروی ایران روز چهارشنبه با همین قیمت در بازار معامله شد. در عین حال قیمت ها هستند پایان هفته نسبتا باثبات بوده و افزایش قابل توجهی را تجربه نکرده است.

آنها روز پنجشنبه معادل 318 میلیون تومان خرید و فروش کردند و قیمت پژو پارس صد به 319 میلیون تومان رسید. 207 میلیون تومان بین محصولات سایپا معامله شد و در روز پنجشنبه پراید هاچ بک. همچنین 2 عدد 204 میلیون تومان و مدل دنده ای ساینا و کوئیک نیز به ترتیب 207 و 209 میلیون تومان ارزش گذاری شدند.

به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی بازار خودرو باید منتظر افزایش جزئی قیمت ها باشیم چرا که همه روزنامه ها می گویند چشم انداز کاهش قیمت وجود ندارد و خریداران خودرو حداقل در کوتاه مدت منتظر نباشند. .

چه خبر؟

آخرین وضعیت خودروهای بازار;  سه دلیل اصلی افزایش قیمتفربد زاوه كارشناس بازار خود د گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه طی چند هفته اخیر قیمت ها در بازار روند افزایشی داشته است، گفت: اگر بخواهیم دلایل اصلی این توافق را بررسی کنیم باید عواملی مانند ادامه سیاست های پولی نادرست دولت، رکود را نیز در نظر بگیریم. تورم و افزایش انتظارات از تورم در اقتصاد بیایید به نوجوان اشاره کنیم. از سوی دیگر، شرایط داخلی و همچنین ابهامات گسترده ای که در خصوص احیای این معامله وجود دارد، همگی باعث شد که قیمت ها در بازارهای مختلف از جمله خودرو در چند وقت اخیر سیر صعودی به خود بگیرد.

وی افزود: دولت در چند سال گذشته همواره با کسری بودجه مواجه بوده و برای جبران این موضوع اقدام به انتشار اوراق بدهی و فروش گسترده، چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی کرده است. طبیعتاً این اقدامات باعث افزایش نقدینگی و رشد تورم می شود و نتیجه طبیعی آن افزایش قیمت خودرو بود.

زاویا گفت: بنابراین تا زمانی که دولت در سیاست های پولی خود تجدید نظر نکند و هزینه های خود را از جیب مردم نپردازد، اجرای این سیاست ها موجب افزایش قیمت کالا و خدمات و از سوی دیگر تورم در اقتصاد راکد خواهد شد. کیشور وجود دارد، متاسفانه حجم خرید و فروش در بازار خودرو بسیار کم است، اما از سوی دیگر با توجه به تورمی که در اقتصاد کیشور وجود دارد، قیمت ها به ناچار در حال افزایش هستند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: از سوی دیگر علیرغم خوش بینی هایی که در ماه های گذشته برای احیای این قرارداد وجود داشت، اتفاقات پیش آمده احیای این قرارداد را غیرممکن کرد که باعث افزایش انتظارات شد. تورم در جامعه طبیعتا در این شرایط با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد قیمت خودرو نیز افزایش یافته است. بنابراین در چنین شرایطی نمی توان چشم انداز روشنی را برای آینده از نظر ثبات و کنترل بازار و قیمت خودرو متصور شد. به نظر می رسد با ادامه وضعیت فعلی، قیمت خودرو با افزایش بیشتری مواجه شود.»

زاوه با تاکید بر اینکه خود دولت در حال حاضر بزرگترین تولید کننده نقدینگی در کشور است، ادامه داد: تا زمانی که این وضعیت وجود دارد، کنترل تورم شوخی بیش نیست، زیرا خود دولت از این وضعیت نابسامان اقتصادی منتفع می شود و می تواند کسری بودجه خود را با ایجاد پول نقد جبران کنید. بنابراین این وضعیت ناشی از سیاست های کلان اقتصادی دولت است و تا زمانی که این وضعیت ادامه پیدا نکند، افزایش قیمت در تمامی بازارهای سرمایه کشور از جمله خودرو ادامه خواهد داشت.

وی گفت: از سوی دیگر باید توجه داشت که خودرو سال هاست که در کشور به عنوان یک کالای سرمایه ای مطرح بوده و البته این موضوع در افزایش قیمت ها نیز تاثیرگذار بوده است زیرا در شرایط تورمی در اقتصاد ایران، افراد مختلف در تلاش برای حفظ ارزش دارایی های خود هستند و حرکت خود را برای خرید خودرو به عنوان کالای سرمایه ای انجام می دهند، بنابراین تا زمانی که خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل نشود، بازار خودرو خواهد بود. ملتهب باقی بماند

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما